| AndreeaABA a întrebat:

Eu am 14 ani, si o mama vitrega. Am ajuns sa ii supar atat de mult incat au ajuns la disperare. M-am gandit sa plec de acasa. Am unde sa ma duc definitiv, la un apartament mai vechi ce poate fi renovat. Bunica mea il detine si ma lasa sa locuiesc acolo. Am tot ce imi trebuie, si simt ca pot face ce trebuie. Intretinerea nu este o problema de vreme ce o plateste bunica mea. ce sa fac. sa plec sau nu?

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Buna! Uite, si eu am o mama vitrega insa ma inteleg foarte bine cu ea.Stii,tu zici ca ai tot ce iti trebuie la apartament dar mai gandeste-te odata,sau de o mie de ori. Poate ca din punct de vedere material tu ai tot ce iti trebuie dar sufletul, cu el cum ramane? Dar imagineaza-ti pentru o ora ca te-ai mutat si sa zicem vi de la scoala, tu esti foarte fericita ca ai luat 10 in teza,sau ca ai fost apreciata pentru eforturile tale si nu ai cui sa ii spui asta.Bunica ta nu este acasa,tatal tau nu raspunde la telefon si mai ramane doar mama ta vitrega care e acasa dar tu nu vrei sa ii spui,desi ea te-ar felicita, te asigur. Orice mama, fie ea si vitrega te va accepta in viata ei daca intr-adevar il iubeste pe tatal tau. Spre exemplu noi copiii suntem un fel de"pachet special" pe care il primesti cand cumperi cevalaughing(scuze pentru comparatie dar asa mi-am imaginat eu).Iti zic aceste lucruri pentru ca si eu sunt de-o varsta apropriata de a ta si acum 5 ani tata a plecat in tara lui sa isi deschida o afacere iar eu am ramas cu mama mea vitrega si cu fratele meu adoptat de catre ei.Pe atunci nu o suportam insa mi-am dat seama ca trebuie sa o accept pentru ca tata e fericit cu ea si ea chiar nu imi vrea raul si chiar trebuia sa vorbesc cu cineva sa ii spun cand sunt fericita sau daca sunt trista...incearca si tu sa te aproprii de mama ta vitrega si spune-i ce ai tu pe suflet pentru ca sunt sigura ca te v-a asculta si gandeste-te... daca i-ai adus la disperare pe ei,pe bunica ta de ce nu ai aduce-o?! Si oricat de mult i-ai supara, crede-ma ca tatal tau te iubeste si mama ta vitrega tine la tine, doar esti fiica persoanei iubite. Sper ca te mai gandesti si sa ti cont de ce ti-am zis.

2 răspunsuri:
| sunshine_4741 a răspuns:

Daca u crezi ca e mai bine pentru tine asa pleaca.dar eu cred ca asta nu schimba nimic.

| xCaTgIrLx a răspuns:

Eu zic sa incerci sa te imprietenesti cu mama ta vitrega,ai putea sa discuti cu ea, sa mergi la cumparaturi, si cu tatal tau si pe parcursu o sa mearga bine.Dar spun sa nu te muti caci tatal tau si mama ta vitrega ar venii dupa tine.Succes!