| anonim_4396 a întrebat:

Eu am avut mai multe cosuri si dupa ce le-am tratat miau ramas urme cum le pot trata si pe acestea?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Urmele se duc singure cu timpul.

| Liviu_2019 a răspuns:

Buna, ai aceeai prb ca si mine. Depinde ce semne ai, mai severe mai accentuate, mai putin severe. Poti folosi niste creme care exfoliaza pentru a ti se duce acele pete rosii -banuiesc ca asta ai, dc gresesc sa ma corectezi, creme pe baza de acid glicolic - glyco a, boreade 12 - l-am folosit eu 2 luni si nu si-a fc nici un efect, skinoren care exfoliza si el dar la unii da rezultate la altii nu, cicapeel de la SVR Laboratoris, retin a, isotrexin - ultimele doua sunt foarte agresive si nu ti-as recomanda sa le folosesti asa de capul tau. In orice ca dc te hotarasti sa utilizezi una din aceste prd sa te dai NUMAI ASEARA pentru ca altfel te arzi, la inceput o data la 2 seri intr-un strat subtire si dupa 2 3 saptamana dc totul e in regula te poti da in fiecare seara sau 2 seri da 1 nu si tot asa. Ce pot sa iti spun ca eu am fol retin a 3 luni si nu am avut nici un rezultat, o data la 2 seri si a fost destul de agresiv pentru tenul meu RETIN A - nu e pentru orice ten, isotrexin e posibil sa fie la fel de agresiv, nu stiu, oricum astea doua se spune ca sunt f bune pentru pete dar depinde de ten, oricum trebuie sa le folosesti mai mult timp cateva luni sau un an, stiu ca suna descurajator dar asta mi-a zis un dermatolog. Oricum dc folosesti oricare din cremele mentionate mai sus, dimineata sa folosesti o crema cu factor de protectie minim 20 30 gen Uriage fluid sau Photoderm de la Bioderma, asta doar pentru asa ca mergi la scoala la liceu servici, dc te duci la mare sau strand sa folosesti creme cu factor de protectie 50 ca altfel te arzi sau vei avea pete pigmentate pe fata - ia ca litera de lege ce scriu ca sunt foarte in tema cu problema.
Oricum ce iti recomand sa te duci la un dermatolog el iti va spune ce crema ti se potriveste, dc nu ai niste semne foarte severe poti folosi glyco a sau cicapeel dar nu stiu exact, un dermatolog stie cel mai bine. Ia bilet de trimitere de la medicul de familie si du-te la dermatolog nu trebuie sa platesti nimic, eu asa am fc.
Bafta!
Si nu te amagi ca vor trece pentru ca nu este asa. Eu asa am crezut si nu au trecut. Si acum ma chinui sa scap de ele, si vreo 2 dermatologi mi-au zis ca nu o sa mai am niciodata tenul ala ca de bebelus ci doar sa le atenuez, acum nu stiu sa vad ce va fi.