| anonim_4396 a întrebat:

Eu am o concepție poate pentru unii mai ciudată de viata dar mie una mi se pare o gândire sanatoasa si normală.
Sunt genul de persoana ce in momentul in care are casa ei viata devine mai usoara si liniștită. Mai pe inteles, cred si consider ca atata ai nevoie de bani multi până iti creezi o stabilitate gen casa si masina si in continuare te poti mulțumi cu un trai decent.Cat timp ai bani de mâncare,o haina, poate ti-ai cumparat si o masina (si sh), ai liniște și petreci timp cu cei dragi e suficient sa fii fericit. Poti sa te descurci si fara 10000 de lei pe lună, chiar si fara 5000.
Poate multi o sa imi reproșeze ca nu vreau sa evoluez, ca sunt nebună daca nu vreau sa ajung in top 10 milionari,dar eu consider că liniștea mea sufletească si linistea căminului meu este suficient ca sa ma mulțumească si am senzatia ca in momentul in care lupți exagerat sa faci bani încerci să dovedești celor din jur ca esti mai bun si e o pierdere de timp.
Din nou repet ca poate din perspectiva unora judec gresit,dar parerea mea este ca o dată ce lupt sa imi fac o casa cu turnulețe, sa imi cumpăr cea mai de fita masina, sa merg doar prin Maldive si Tenerife nu fac altceva decat sa ma fortez sa demonstrez ca sunt mai bun ca x sau se le arat cat de smecher am ajuns.Si cu ce ma ajuta asta pe mine in liniștea mea sufletească? Pentru mine una nu asta înseamnă fericirea.
De ce unii cauta fericirea in bani si alte nebunii in loc de liniște, intimitate?

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

Succesul difera de la o persoana la alta. O viata fericita pentru tine, poate fi o viata trista pentru altcineva. Daca tu gasesti fericirea in ce ai descris anterior, foarte bine, munceste sa ajungi sa traiesti cum vrei. Daca cineva se simte fericit doar daca are 3 vile, telefoane de ultima generatie etc. treaba lui, spor sa munceasca si sa aiba ce isi doreste. Daca cineva se simte fericit in varful muntelui, cioban la oi, in mijlocul naturii, felicitarile mele. Sa fie fericit. Unii oameni se multumesc cu mai mult, altii cu mai putin si consider ca e OK.

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca de mine nu se leaga nici dracu, tot in rai ma livreaza ala. Faza e ca avem obiective stabilite in viata, unii vor saracie cu familie si nu le pasa de bani si altii ca mine isi cumpara o locuinta apoi o masina de 30.000€ si se intoarce acasa, apoi are parte in continuare de femei, plimbari, capricii. Si asa se poate trai viata nu neaparat alaturi de cineva, singuratatea e buna pentru situatie financiara puternica si mai mult teren explorat asa cu familie se reduce totul la copil si e limita la multe chestii.

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Poti sa trăiești bine si cu familie, doar si ei muncesc.
Fiecare cu principiile lui.

| aditimus a răspuns:

Pentru ca goana dupa avere este tipic de cand te nasti, nu banii aduc fericirea dar cand vezi ca prietenii tai au sau vecinii tai vrei si tu, crestem si ne intrecem in toate dar uitam sa fim oameni.

| Freya1 a răspuns (pentru aditimus):

Eu nu sunt asa.Si eu am nevoie d bani ca tot omul clar, dar asta până imi ofer o situație stabilă după nu imi mai pasa.
Nu e vorba ca nu vreau sa evolueze, dar simt ca imi e mai importantă liniștea, timpul decat niste bani.Si eu am senzatia ca faza asta cu bani merge foarte mult din cauza invidiei.

| aditimus a răspuns (pentru Freya1):

Linistea pe primul loc, cea sufleteasca!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce uni cauta fericirea in bani si alte nebuni in loc de liniște, intimitate?
Pentru că liniștea e de mormânt și de cavou. Așa simt unii. Tu simți invers. Ei nu caută banii pentru bani, ci pentru viața pe care banii o însoțesc, pentru ceea ce poți face cu banii, de exemplu să călătorești în Maldive.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In principiu, ne dorim aceleasi lucruri: casa ok, masina ok, familie, liniste.
Dar cum crezi ca traiesti cu doi copii (sa zicem), daca nu ai vreo 100 de lei pe zi pentru alimente (100x30 zile=3000 de lei), facturi in medie de 500 de lei pe luna (gaz, curent, internet, mai o asigurare la masina), combustibil pentru masina (sunt burlac si tot bag vreo 200-400 de lei pe luna), un mers la mare, un telefon ok, haine ok?
Aia 10000 de lei pe luna pentru toata familia sunt foarte ok, nu e exagerat castigul.
Cei care muncesc ca sa plateasca niste lucruri cu care vor sa impresioneze sunt niste idioti cu 3 clase, si de multe ori sunt mai saraci decat un om simplu, care merge cu Loganul, si nu prea iese in oras.

| Freya1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Păi dacă ai casa ta si nu plătești chirie, lucrați doi si sunteti jumătate de zi cel putin la munca cat poti sa consumi? Eu am stat in chirie, si si la ai mei si tot nu inteleg cum sa iti vina facturi atat de mari incat sa nu iti permiți să trăiești.La mine chiar daca făceam dus zilnic, mâncare, imi dădeam drumul la căldură nu depășea 200 de lei 300 de lei maxim iarna cu facturile.Bine adevărul e că nu sunt omul exceselor, putem trai bine mersi si daca nu lăsăm centrala pornită cand nu sunt acasa, sau sa stau toata ziua doar din mâncare făcută în cuptor, mai merge si făcută pe aragaz.Haine nu iti cumperi zilnic înafara de șosete si chiloți ce le iei mai des nu cred ca ai nevoie in fiecare zi sau săptămână de pantaloni, papuci si bluze.De mâncare daca mergi doar la restaurant nu iti ajung normal, dar daca gătești acasa mâncare normală nu doar somon fume te descurci.
Sa aiba el ca si bărbat o munca pe care sa o faca si din pasiune cred ca tot ia 2000 2500 ca atata ia si un distribuitor de marfa dar unul ce chiar sa calificat intr-o meserie.Si sa zicem ca, ca si femeie ajungi la minim 1500, 1700 pe lună daca e minimul de 1300 si tot sunt bani.Iar daca vrei sa faci copii sau sa iti plănuiesc vacante iti bagi pe card lunar o sumă de bani ca sa ii strângi pe cand ai vacanta, copilul.Iar după intri pe maternitatea aia si cu salariul lui te descurci plus cu bani pus deoparte până duci copilul la creșe si te apuci iar macar de o munca part time (ca sunt la 4, 5 ore unde iti da si 1000 de lei) si cred ca copii nu ii faci unul după altul (eu una oricum nu cred ca fac mai mult de un copil).O asigurare pe 6 luni am facut-o ultima oara cu 300 de lei, iar masina fiind 1, 9 cu un plin la masina fac 1000 de km ce le platesc o dată pe un termen mai lung nu de 10 ori.Muncind in oras sau langa oras nu cred ca faci 1000 de km asa repede.
Im fine, eu cred ca in primul rand trebuie sa iti asiguri o locuinta ca dupa e mult mai usor sa faci ceva.Nu spune nimeni ca multi bani strica, am spus că din perspectiva mea sunt mai liniștită stiind ca am timp de soț, de copil, de mine decat sa stau 24 din 24 la munca sau sa plec cu ani si sa nu ii vad.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Freya1):

Eu oscilez intre doua "locatii", ambele proprietati ale parintilor. Castigurile mele lunare ating poate 2000 de lei in medie, din banii astia mai fac si investitii. Nu stau prost cu banii, dar sincer am nevoie de mai mult, ca sa pot de exemplu: sa mai schimb masina cand se invecheste, sa mai fac un gard la casa, sa mai schimb mobila, etc.
Investesc mult in scule, pe alea ma bazez ca voi avea castiguri mari in viitor. Am ingropat pana acum sume foarte mari in scule, mult mai mult decat am dat pe masini si haine, de exemplu.
Poate am exagerat gandindu-ma la 10000 de lei pe luna, dar minim 5000 de familie, trebuie. Eu socotesc pentru statul la casa + teren (acolo e locul meu), iar acolo intra bani in nimicuri, pentru ca toate sunt la scara mare. Plus multa munca fizica.
Masina mea e tot 1.9 diesel, dar o revizie poate fi 3000 de lei lejer. O stricaciune, la fel. Poate inghiti 5000 de lei brusc, daca o apuca. Din fericire nu o apuca, dar bazandu-ma pe ea, ar trebui sa fiu pregatit financiar pentru asa ceva.

| Freya1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiu ca si eu am avut problema cu masina si am băgat bani in ea si m-au băgat în groapă.Eu am avut o perioada o problemă financiare destul de mari si mi-au venit toate o dată, masina, chiria, datori pe care le-am făcut sa ies din datorii si tot asa, dar am realizat după ca o dată ce ai un venit si normal poti sa fi fericit.Am trecut prin multe greutăți, am avut bani si m-am descurcat bine si făceam pretenții la anumite chestii si asa se iscau scandaluri ca fiecare vroia mai mult iar in momentul in care am căzut financiar rau de tot am realizat ca "Ba, daca as mai avea si macar sume decente lunar ar fi minune". Atunci am realizat ca fericirea si linistea mea sta in lucruri normale si am inceput sa privesc cu alti ochi oameni care trăiau decent sau chiar modest.Si eu ziceam ca nu ai cum sa te mulțumești doar cu atat sau atat până banii mi-au dat bătăi de cap si mi-au luat liniștea si sănătatea și atunci mi-am dat seama ca nu mănânc cu 10 mâini.
Eu am stat la casa timp de 8 ani apoi mi-am luat chirie la oras, iar acum vreau sa imi renovez casa de langa oras a bunici si stiu ca o sa imi trebuiască bani dar ii strâng treptat.
Înainte voiam sa dau o sumă enormă pentru o drapele, acum in schimb si sa am bani CACALAU daca prin un mobilier de dormitor la 900 de lei l-aș lua decat sa imi fac iar stres de bani cheltuim pe o mobila ce maine se demodeaza sau strica si la schimb.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Freya1):

Pai, eu nu am fost niciodata ala care sa arunce cu multi bani degeaba. Mereu studiez bine piata si necesitatile mele, inainte de a cumpara ceva. Si nu sunt omul care sa ajunga sa cheltuie mai mult decat are, chiar si cu neprevazute. Eu daca intr-o luna cheltui tot ce castig (fara sa raman cu datorii), deja simt ca am o problema, ca nu am destui bani. De regula raman pe + in fiecare luna.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e mai logic sa cumperi una noua si sa ai garantie, strangi sau te bagi in rate decat sa tot bagi bani in scule

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Poti sa o dai pe cea veche la rabla si sa iei una model mai simplu dar noua la bani mai puțini.Doar ca sculele pentru repararea masini nu strica, prietenumi-o spre exemplu e pasionat sa repare si chiar vrea sa isi faca un atelier.Pana atunci daca te pricepi cat de cat poti sa iti faci un ciubuc deci nu e chiar rau.
De crăciun eu la al meu i-am cumpărat o trusă cu ce are nevoie plus o cheie dinamomentrica si ii prind bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca sculele sunt pentru masinile mele? Ale mele abia vad apa (spalare). Sculele sunt pentru facut bani, am depasit multe service-uri din zona ca dotari.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

A, daca te refereai la reparatiile de 5000 de lei: nu pastrez masinile care vad ca nu sunt solide dpdv tehnic. M-am obisnuit cu Opeluri (Vectra), astea abia daca strica piese de 500 de lei la 2 ani. Sunt foarte solide, in ciuda mancatorilor de firmituri.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu mereu am fost multumita cu ceea ce am mai ales de 5 ani incoace.Un singur lucru mi-as dori sa fiu in pensie si nu-mi trebuie pensie mai mare decat am salarul acum.De un singur lucru nu sunt multumita ca inca nu pot iesi in pensie si nu sunt lasata sa-mi traiesc viata in tihna si in liniste.Am nevoie de multa odihna si multa liniste lux ce nu-mi pot permite(de ce nu am liniste? am un baiat care zilnic ma freaca si am ajuns la limita rabdarii-niciodata nu sunt suficient de buna orice as face am un pic de noroc ca s-a dus ieri la soacra la tara pentru 4 zile)

| Freya1 a răspuns (pentru gemeni6226):

E bine ca aveti o viata linistită. Cred ca aproape de pensionare constientizati ca sănătatea, linistea si stabilitatea sunt mai importante decât sa alertați după bani.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Freya1):

Nu mi-ai citit raspunsul pana la capt.Nu,nu am o viata linistita ci imi doresc sa am.Toata viata am stiut ca iubirea este cel mai de pret lucru.Dar din pacate prea putina am primit si nici nu se intrevede ca vreodata o sa primesc..De aceea imi doresc macar liniste dar deocamdata nici macar liniste nu am.

| Dalmore a răspuns:

Las-o pe Hecate că n-a muncit o zi în viața ei rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Într-adevăr ce liniste sufleteasca ai când te mai plângi de atacuri de panica, nu sunt de acord nici asa, nu e totul roz daca îți faci familie și stai cu persoanele 'dragi', daca ar fi sa aleg să-mi permit sa merg unde vreau eu, sa nu mă bată nimeni la cap vs să stau cu niste "persoane dragi" și să-mi fac o familie, cu siguranță prima varianta ar fi mai buna pentru mine.

Părerea mea este că ai o concepție greșita despre oamenii care au mulți bani.
Aia despre care zici tu de obicei își i-au telefoane fake si haine fake doar să creadă lumea că sunt șmecheri. Dar de fapt sunt mai săraci cu duhul.
Aia care sunt într-adevăr bogați stai liniștită că nu o fac pentru a impresiona pe nimeni, chiar daca investesc in ceva o fac în mașini/orice pentru o firma de exemplu și îi duce capul, nu sa fie ei șmecheri. Ci îi ajută să scoată mai mulți bani.

Liniștea o ai când poți supraviețui cu banii care ii ai mult timp, nu când de abia supraviețuiești de pe o luna pe alta, aia e o prostie că banii nu aduc fericirea. Într-adevăr dacă unu fara cap ii dai mulți bani, nu o sa schimbe nimic. Cele mai multe cheltuieli, nu le au milionarii aia fac bani. Nu strica bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai o concepție mai ciudata de viața.Dar încerci sa te autoconvingi ca ai una, pentru ca asta te-ar face diferita si implicit te-ar scuti de vina.Sau mai precis,
încerci sa ne convingi pe noi ca tu chiar crezi rahaturile pe care le spui, aștepți sa fi contrazisa, sa-ți înșiri câteva argumente nefondate si lipsite de sens si sa speri ca dai de o persoana cu un iq mai mic ca tine, care chiar va crede.Asta o sa te facă sa crezi ca ai dreptate si-ți va fi mai ușor sa te complaci in situația in care te afli.Pe întelesul tau, e mai simplu sa zici ca susții drepturile animalelor, decât ca nu-ți permiți o poșeta de piele.Asta in condițiile in care mănânci carne zi de zi.Da, știu ca e un exemplu prost, dar e ceva ce mi-a rămas in minte de când eram mică.O ipocrita care arunca cu pietre in cei care își permiteau unele lucruri pe care ea nu si le permitea(poșeta fiind primul lucru care mi-a trecut prin minte ca sa nu ma complic) inventând tot felul de argumente morale, deși se vedea pe fata ei cât de geloasa e.Cam asta faci si tu.Incerci sa te convingi ca ceilalți sunt superficiali,
materialiști. Toti vor ajunge in al 4-lea cerc al iadului si tu ai sa plutești printre norișori pufoși si roz.Pentru ca tie nu-ți trebuie vacante in Tenerife(nici mie, îți gasesc alte destinații mult mai plăcute, dar locul ales de tine spune multe despre invidia ta), preferi sa stai in casa cu cei dragi si sa duci un trai decent.Dar "decent" e un termen relativ.O cifra ar fi fost mai sugestiva.Dar sigur,"decent" permite multe interpretări si te scutește de mai multe detalii care te fac sa urli de invidie.
Da, poți sa te descurci si cu mai puțin decât sumele pe care le ai dat ca exemplu. Poti sa te descurci si in desert cu jumătate de litru de apa timp de vreo 2-3 zile.Pentru ca pe jumătate mort echivalează cu "m-am descurcat de minune",nu? Totul depinde de scopul tau. Daca e supraviețuirea,da, te-ai descurcat.Dar știi, dacă ma intrebi pe mine, daca singurul tau scop e sa supravietuiesti cu un trai decent de pe o zi pe alta, mai bine te sinucizi.Aia nu e liniște, e stres continuu.E neputința. Mediocritate.Stiu ca pentru tine sunt ok toate astea(sau vrei sa para ok), dar motivul e evident, chiar dacă tu faci abstracție de el.Tu nu ești capabilă de mai mult.Mediocritatea e maximul pe care îl poți atinge.Din toate punctele de vedere, nu numai financiar.Te complaci pentru ca ți-e mai ușor asa.Si îi invinuiesti pe ceilalți pentru succesele lor ca sa îți fie tie mai ușor sa te accepți.Patetic,nu? Cu sensul din engleza.
Tu nu ești capabilă, dar altii sunt.Chiar crezi ca toți oamenii cu bani au ajuns sa-i aibă doar ca sa se răzbune pe colegul lor de banca Marcel care a ras de ei in generala dintr-un oarecare motiv? Doar ca sa-i arate ca sunt mai buni decât acel inamic fictiv?
Rezumând, nu ești decât o ipocrita.Ba da, banii ți-ar aduce fericirea.Dar ai dreptate, banii nu îți aduc in momentul asta fericirea.Din doua motive.Pentru ca nu-i ai si pentru ca știi ca nu poți sa-i ai.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha ha, ce ne-am c....at pe noi.Nu cred ca ai stat sa scriu atâtea rahaturi doar ca sa imi explici mie cat esti tu de frustrată ca nu gandesc ca si tine.Cred ca si tu faci parte din categoria ce vrea sa para mai ok decat gigel și să aibă mai mult decat sandel.Nu poti pur si simplu sa spui ca nu esti de acord cu parerea mea si sa o spui pe a ta? Ca eu nu te-am jignit cu nimic decat daca cumva te-ai simtit si faci si tu parte dintr-o categorie pe care nu o mai satură dumnezeu.
Tu esti macar atenta? Am spus că parerea mea este, Nu ca asa trebuie sa fie dar tu te manifesta de parca te-am obligat eu sa nu iti faci sute de mi de euro.Am spus si am repetat ca pentru mine fericirea consta intr-un cămin in care sa ma simt acasa, sa am familia sănătoasă si fericita si sa imi permit haine, mâncare și să merg la o mare sau un munte ce nu e chiar atat de costisitor si unde poti sa mergi si cu un salar decent.Eu pur si simplu sunt genul de persoana ce vreau sa stau langa cei dragi si sa traiesc normal.
Dacă voiam sa am bani mult mergeam poate in strainatate ca am avut ocazia, sau ma prindeam de orce oportunitate sa jupoi bani fie ca pe propria munca fie ca de pe spatele cuiva.Dar eu pot sa ma bucur de viata si fara sa duc grija banilor.Asta nu ai inteles.Nu te mai ataca aiurea cand nu vorbesc la adresa ta sau cand am o parere diferita.Nu stiu ce nu înțelegi din "Nu imi pasa daca cineva ma vede mai bine sau mai rau" si mai ales din punct de vedere financiar atata timp cat eu am liniște.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ne ai lipsit surioaro

| Jus7t a răspuns:

Că nu suntem toți la fking fel.
Unii au nevoie de mulți bani ca să poată să îi transforme în orice au ei nevoie ca să fie fericiți.
E vorba de fericire nu de bani, nu ne fac fericiți aceleași lucruri.
Nu poți să le ceri altora și nici să-i judeci că ei caută fericirea în altceva decât tu o cauți și nici să stabilești că există doar un mod de a fi fericit.

| Mogiojojo a răspuns:

Pentru ca sunt dereglati... si tu ai dat funda aiurea.

| Mogiojojo a răspuns:

Va spun eu de ce avem nevoie cu totii ca nu va spune nimeni de niste iarba buna si o sa incetam sa fim ca oile. Persoanele care fac avere sa impresioneze sunt persoane emotionale, nu e nimic rational in a te lua dupa turma.
Dumnezeu e rationalitate pura, asta nu va spune nimeni.