| SkandallKamataru a întrebat:

Eu nu am înțeles niciodată de ce isi pun unele persoane cate 10 alarme, din 5 in 5 minute? Ba frate ai telefonul langa tine, iti suna alarma aia juma de ora si nu te trezești, cât de braindead sa fii?
Eu imi pun maxim 2 alarme ca de obicei daca sunt foarte obosit si am una singura, o opresc in somn fără să-mi dau seama si ma trezesc cateva ore mai tarziu.
Asa cu 2 alarme macar știu ca imi strică somnul.
Dar sa ai 10+ alarme? Astia sunt prosti tare, cum dracu sa te trezesti, opresti o alarma si te culci cu gandul ca o să-ți sune următoarea in 3 minute, apoi iar te culci, iar te trezesti peste 3 minute, iar te culci iar te trezesti... Asta in cel mai bun caz ca mai sunt si idiotii aia care nu se trezesc, eu cu 15 alarme aș avea anxietatea aia, oare cand sună? Oare când sună? Si ce logica are sa mai tragi de tentativa aia de somn, ori dormi calumea ori nu.
Sau cei care adorm cu muzica, chiar nu ii înțeleg.
Muzica mie imi da o stare cand o ascult si îmi dă energie, cum rahat sa pui manele, sa ai volumul trecut de jumate și sa adormi in galagia aia? Cât de npc sa fii?
Eu de exemplu nu pot sa adorm daca nu am liniște, iar daca nu prea am somn, ce ma mai ajuta sa adorm e sa imi pun niște clipuri cu ploi torențiale pe yt si sa aud sunetul ala de ploaie si adorm, dar volumul sa nu treaca de 10%, îl țin mereu pe minim.
Sau uneori mai adorm pe muzica de adormit bebeluși laughing dar volumul nu trece de minim.

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

,,Eu imi pun maxim 2 alarme ca de obicei daca sunt foarte obosit si am una singura, o opresc in somn fără să-mi dau seama si ma trezesc cateva ore mai tarziu.'' Din acelasi motiv, doar ca in loc de 2, prefera mai multe. laughing
Tu:,,Sau cei care adorm cu muzica, chiar nu ii înțeleg.''
Tot tu :,, ce ma mai ajuta sa adorm e sa imi pun niște clipuri cu ploi torențiale'',,, uneori mai adorm pe muzica de adormit bebeluși''

Nu cred ca are sens sa insulti niste oameni pentru niste preferinte care nu te afecteaza cu nimic.

| SkandallKamataru explică (pentru dullcat):

"Din acelasi motiv, doar ca in loc de 2, prefera mai multe"
Nu nu e din acelasi motiv pentru ca oamenii efectiv nu se trezesc, sau rareori, se trezesc, sunt constienti, si in loc sa se ridice dracu odata din pat stau si opresc alarme... cate 20 de minute. De ce sa te chinui? Daca stii ca ti-a sunat si oricum te ridici, ce rost are sa mai amani inveitabilul si sa te frece alarma aia la cap 20 de minute care oricum nu te ajuta la nimic ca nu le dormi.

"ce ma mai ajuta sa adorm e sa imi pun niște clipuri cu ploi" Sunetul de ploaie e un sunet natural, linistitor, sunetul de manele si alte piese care iti dau stari de spirit nu, cat de redus sa fii sa adormi pe Saint Tropez de la Florin Salam? laughing laughing

"Nu cred ca are sens sa insulti niste oameni pentru niste preferinte care nu te afecteaza cu nimic." Cand plecam in tabere mai dadeam de d-astia si ne f**eau somnu la toti, efectiv ma uitam la ei cum le suna alarma fix langa ureche si nici o reactie, ca imi venea sa i pocnesc sa nu mai fie asa paralizati.

| StoicAnalysis a răspuns:

Asa functioneaza ei aparent. Nici eu nu ii inteleg, dar nu imi bat capul prea tare din moment ce nu ma deranjeaza actiunile lor. Poate era mai intelept sa reformulezi intrebarea incat sa ii intrebi in mod direct pe cei care fac asta, daca esti atat de curios.

| ioana748 a răspuns:

Da, știu ce spui și mie îmi place muzica de bebeluș înainte de culcare.
De sculat nici nu mi trebuie alarma ca ma setez din cap.
Ma scol înaintea alarmei.
Însă, vezi tu....nu toți suntem la fel.
Avem reacții diferite la stimuli.
Într adevăr unii se relaxează pe niște vibrații greu de înțeles, însă dacă ei cu acelea rezonează nu ai ce le face.
Apoi nu toată lumea se trezește ușor, asa ca mai bine se asigura cu mai multe alarme.
Unele creiere se simt bine când sunt detașate de realitate și refuza sa revină din starea de somn care le conferă siguranță.
Asa ca n au chef de o noua zi, o noua readaptare si fentează de îl ia pe om somnul adânc la loc.
Nu suntem toți la fel deși asa pare.
Nu este unul mai prost și altul mai deștept.
Suntem doar diferiți, atâta tot.
happy

| LaviniuA a răspuns:

Boss poate aia cu 10 alarme vrea sa zica ca au mai multe mobile. Sa zicem asa 10 : 2 = 5 mobile, fiecare cu 2 alarme. Asa-i ca acum ti-e ciuda pe valoarea lor?

Si asta cu somnul pe manele e bun, ca reprogrameaza creierul. Face omu sa fie mai jmecher si sa vina repede banii si masinile la el. Ei practic zic Universului ca au valoare si ca merita, iar Universul li se supune si le da de toate.
Acum intelegi?

| SkandallKamataru explică (pentru LaviniuA):

Ai incercat sa fii amuzanta dar e o caterinca de proasta calitate si fara haz happy

| LaviniuA a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ma scuzati domnu. Incercati la autobaza ca gasiti mai calitativa.

Răspuns utilizator avertizat