| Bulina_4880 a întrebat:

Ex "Argumentati ca poezia Poveste codrului de Mihai Eminescu este o opera lirica"
Va rog sa ma ajutatipuppy dog eyes
Fundaa:X Promitbig grin

Răspuns Câştigător
| clau500 a răspuns:

Opera lirica este operra literara in care sciitorul transmite in mod direct gandurile ideile sentimentele.
Mihai Eminescu foloseste in poezie un limbaj deosebit de expresiv(Ne-o culca langa izvorul Ce rasare intr-un tei)apare personificare(Si izvoare spun povesti). Reies din poezii imagini vizuale(...), poezia este structurata in strofe. Eminescu vorbeste chiar din prima strofa despre pasiunea sa fata de codru(Imparat slavit e codrul).
Poezia 'Povestea codrului' de Mihai Eminescueste o opera lirica
funda?

15 răspunsuri:
| Bii26 a răspuns:

Bună
Acest site nu este pentru teme! Îmi pare rău dragă dar nu pot să te ajut. Înţelege că nu este un site pentru făcut teme.
Încearcă să-ţi faci singură tema, că nu-i grea. Încearcă să fi atentă la ore când predă profesorul/profesoara.
Ce s-a întâmplat cu ţara asta? Şi temele vi le faceţi pe net? Dar ce? Vă e lene? Copiii din ziua de azi...

Pa, pa

| BuigaAlexandra a răspuns (pentru Bii26):

Corect, dar nu este nici un sait de comentat! Îmi pare rău dragă dar nu pot să te ajut. Înţelege că nu este un site pentru comentariile tale. Ii problema ei de unde isi face temele.

| BuigaAlexandra a răspuns (pentru Bii26):

Uitasem pa pa

| Bulina_4880 explică:

piţifiţă
Am priceput dar am nevoie si eu de ajutorhee hee
Daca nu ma ajuti nu mai raspunde
oki?:*

| clau500 a răspuns:

Baaaaaaaaa...desteapt-o daca nu stii mai bine nu scrie allexutsa in opera lirica poetul isi exprima ideile sentimentele in mod indirect? asta-i la opera epica da DING DING! ce oameni in zilele noastre isi dau cu parerea chiar daca nu stiu
VB UNUI OM INTELEPT DACA ESTI PROST TACI NU O DEMONSTRA(fff adevarat)

| Allexutsa_8314 a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa dai definitia operei lirice: opera lirica este opera literara in care autorul isi exprima indirect gandurile, ideile, sentimentele cu ajutorul eului liric. Apoi spui care este tema poeziei : natura, apoi incepi sa comentezi oarecum fiecare strofa in parte adica spui ce sugereaza imaginile artistice, figurile de stil. In incheiere reiei ce ai scris la inceput : aceasta poezie este o opera lirica deoarece autorul isi exprima indirect gandurile, ideile, sentimentele cu ajutorul eului liric.

Sper ca te-am ajutat. pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa scrii cateva date sumare despre operabig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie mai jos la clau500

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai Eminescu foloseste in poezie un limbaj deosebit de expresiv(Ne-o culca langa izvorul Ce rasare intr-un tei)apare personificare(Si izvoare spun povesti). Reies din poezii imagini vizuale(...), poezia este structurata in strofe. Eminescu vorbeste chiar din prima strofa despre pasiunea sa fata de codru(Imparat slavit e codrul).

| Gavrila_Andrei_Cristian_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este de la opera epica că eu am schema de la opera lirica și știu cu trebuie să arate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zvaz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de strofe delea incrucisata sau cum se ma i chema alea ziceti-mi si mie va rog contact ninja_ninja90