| Flav a întrebat:

Exact acum cateva minute, am atipit in pat. Am visat ca eram in casa, alaturi de cativa prieteni si mama mea. Pun mana pe-un cablu sa scot ceva din priza si incep sa ma electrocutez. Socuri, au inceput la intensitate mica, dupa care la intensitate din ce in ce mai mare. Nu-mi puteam dezlipi mana de pe fir, corpul nu-l mai puteam controla. Doar puteam s-o vad pe mama infiorata si pe-un prieten ce m-a observat si m-a tras de mana imediat. Am incercat sa-i spun, nu, nu ma atinge ca pici cu mine, pleaca de aici. Si mi s-au inchis ochii, totul e intuneric. Ma trezesc speriat, inspaimantat. Corpul imi e blocat pentru. cateva secunde, de parca chiar fusesem curentat.
Incet, incet, si-a revenit. Acum, realizez ca starea de dupa vis a fost in subconstient. Si ca de fapt puteam sa ma misc, dar fiind speriat si trezindu-ma brusc, m-am simtit inapt din punct de vedere fizic.
Tin sa spun ca nu cred in vise. Ba chiar ma enerveaza cand aud tot felul de superstitii. Acesta, parca mi-a dat totusi de gandit, mai ales lucrurile bizare petrecute. Totusi, o intrebare si mai mare e ca, cum de am putut simti elementele si evolutia fenomenului de electrocutare, cand n-am fost niciodata electrocutat? In vis, parca am observat cum incet-incet corpul nu ma asculta, imi dadea electro-socuri, nu puteam vorbi si simteam cum cedez usor-usor.
Stiu, ciudat ca pun aceasta intrebare. Dar sunt mai nedumerit de faptul ca-n vis am trait un fenomen ( deh stiu, de unde sunt sigur ca acel fenomen se desfasoara asa si-n realitate ) pe care in realitate nu l-am trait si n-am de unde sti cum se manifesta el, decat de semnificatia acestui vis.
Acum, c-am terminat sa scriu parca ma simt mai bine si mi-au trecut din "traume". Si parca n-as vrea sa mai pun intrebarea, dar daca tot am scris-o, o s-o postez.
Astept pareri. Multumesc.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Hai, zau, mai Flav. macar din reclama cu faimosul Dorel si tot poti sa ai oarece idee de cum e sa te electrocutezi. In fond, in vise "traiesti" atat experiente cunoscute fizic, cat (n-am gasit alta rima) si din cele despre care ai auzit sau ai citit.
Stai calm...bea mai putin...gandeste-te pe cine ai suparat asa de rau incat sa te fi blestemat si...mergi mai departe.
Ce dracu? Gandim...analizam situatia...ca, doar oameni suntem!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu e nevoie sa citesti tratate despre electrocutare. Toti avem mai multa sau mai putina imaginatie. E de ajuns sa citesti niste generalitati, ca imaginatia ta imediat incepe sa brodeze pe langa ele.
Si acum... daca tot ne referim la vise...gandeste-te cate vise nici macar nu ti le amintesti, desi, in momentul in care le-ai avut pareau dureros de reale.
Mie mi se intampla...Imi dau seama ca am visat ceva care mi s-a parut foarte real, dar dimineata, nu-mi mai amintesc nimic din vis...doar ca...am visat.

| Silvia a răspuns:

E normal ca dupa vis sa crezi ca inca esti in elbig grin si mie mi se intampla adesea asta cand visezthinking
Cred ca a fost un simplu vis...si eu am visat ca inot si habar n`am sa fac astalaughing

| Flav explică:

happy ardnaxur1961, am cateva zile de cand n-am mai baut nici bere macar, deci n-are treaba alcoolul happy. La asta ma refeream, ca n-am cum trai ceva ce nu stiu cum se prezinta, si nici n-am citit despre asa ceva, adica documentat in linii mari.
Acum, la rece, cred ca totul se rezuma la constientul meu, cum gandeste el ca s-ar prezenta astfel de fenomene, si s-a transpus acum in vis.
Dar ca orice om, am si eu slabiciunile mele. Desi nu cred in vise si-n tot ce se spune despre ele, m-a framantat putin. Acum mi-a trecut. Huuhhh...

| Gabry a răspuns:

Sincera sa fiu, nu stiu sa-ti raspundsad!
Am avut si eu astfel de intamplare: intr-o zi m-am certat cu tatal meu(nu mai stiu motivul)si cand m-am culcat am visat ca el a murit, si ca il vedeam spirit si nu mai puteam de durere, si plangeam.Pana la urma m-am trezit din somn, si aveam acelasi sentiment de durere, si plansesem adevarat!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai, visul e ca si o viata paralela, temporara, fictiva, sau si mixtata cu elemente reale, in care poti, desigur, experimenta si senzatii si trairi pe care nu le-ai avut inca "live"... ( dar mai ai si timp! )... Complementar, cauta si citeste si despre fenemenul de "deja vu", atat aici, in arhiva TPU, cat si din alte surse, ca sa te edifici! In alta ordine de idei, sper sa apuc sa traiesc ziua in care voi putea sa-mi inregistrez visele, la fel de usor cum pot face acum un cd cu muzica! Ce va fi atunci, sa incerce unii si altii sa puna mana pe inregistrarile lui x, y sau z!(iti dai seama atunci idei si surse de scenarii pentru filme?!)... Chiar si ieri m-am gandit la asta! Am avut multe vise frumoase, care meritau sa poata fi inregistrate!, in care am vizitat multe locuri deosebite si am trait lucruri aparte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flav, nici eu nu cred in vise, insa tocmai am ascultat la stiri profilul huliganului de pe stadioanele din romania:sunt studenti, medici, profesori si unde mai pui ca multi vin si din familii bune. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti un papusel. Gogule probleme ma?rolling on the floor