| mikiscence a întrebat:

Exclusiv pentru cele care sunt deja mamici...happy...stiu eu de ce...cum ma sfatuiti sa nasc. cezariana sau natural? voi cum ati facut si de ce?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu, ca medic, iti recomand sa nasti natural, daca poti si nu ai contraindicatii.

| mikiscence explică:

Si eu eram pornita pe natural... dar m-am cam speriat putin...auzind, vazand unele chestii! pana nu esti pus in fata situatiei.totul pare simplu... dar un travaliu poate dura si 24hsadis not funny! si cate si mai cate...mama mea a ramas cu hemoroizi dupa ce m-a nascut pe mine...si cikti vine sa-ti tai venele...asa tare doare!happy(nu glumesc)offff

| ariana_5123 a răspuns:

Buna. Eu am nascut prin cezariana si nu imi pare rau.In doua zile mi-am revenit si nici macar nu am avut dureri.Cicatricea nici nu se vede doar f putin. Eu nu as recomanda nimanui sa nasca norma pentru ca stiu multe cazuri cu mai multe probleme dupa aia de ex hemoroizi, imi aduc aminte cand eram in maternitate femeile care nasteau normal toate stateau cu fundul pe colac pentru ca nu puteau sta in fund ...Sti cum e ...parerile difera, dar asta e parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu din experienta altor mamici ca e mai bine sa nasti natural. dupa operatie cezariana mai mult de doi copii nu mai poti face si in plus iti ramane o cicatrice urata pe burta..., doar daca ai probleme de sanatate sa alegi cezariana, in rest, cel mai bine este sa alegeti natural^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bag unde nu trebuie, n-am copii dar aici unde traiesc eu (Elvetia) un medic nu-ti va pune aceasta intrebare. Ei nu fac cezariane pentru confort, sunt rezervate sarcinilor cu probleme. Banuiesc ca ei stiu de ce...
A naste natural nu inseamna neaparat dureros, exista modalitati de a nu suferi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer? e bine sa nasti natural ca eu am nascut cu cezariana din motive de sanatate, nu mai misca copilul si a trebuit sa fac asta dar daca se putea, nasteam normal te refaci si mai greu decat daca ai naste natural, mai multe relatii in privat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu mai nasti delocwinking