| CostinAlamariu a întrebat:

Există nume de familie stereotipice pentru țigani?

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rasista ca nu am nimic cu ei, dar ii cam recunoști după numele de familie.

| CostinAlamariu explică (pentru Freya1):

"Îi cam recunosti dupa numele de familie" pai exact asta vreau sa stiu si eu laughing

Cum ii recunosti? In ce mod sunt deosebite numele lor de familie?

| Freya1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cei interesați sau ce au trait multă vreme printre ei, ii deosebesc pentru ca au numele respective din mos strămoși.Eu una asa am învățat, si asa am cunoscut.Nu am cum sa îți dau o explicație știfica dar de obicei nu ma înșel.Nu prea am cunoscut oameni cu numele x, ce sa nu fie de etnie spre exemplu.

| IreneeDiana a răspuns:

Exista…
Și nu doar pentru țigani.

| CostinAlamariu explică (pentru IreneeDiana):

Cele pentru țigani mă interesează. Cred că numele ungurești sau germane le pot recunoaște și eu.

Deci dacă zici că există care-s alea? Dă exemple.

| marniii a răspuns:

Da, la mine in oraș cele mai comune sunt astea: Gândac, Lingurar, Ferar, Marșavela și mai nou Iordache care mi se parea un nume romanesc dar cunosc doar rromi cu numele asta si foarte multi!