| anonim_4396 a întrebat:

Exista oare oameni care nu au convingeri deloc? Oare daca accepti convingerile tuturor nu iti pierzi identitatea ta?

10 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Convingere sf [At: IBRĂILEANU, ap. DA mersi / E: convinge] 1 Determinare a cuiva de a recunoaște, prin argumente și dovezi, veridicitatea unui lucru. 2 Părere fermă asupra unui lucru Si: certitudine, încredințare. 3 (Îlav) Cu ~ În mod ferm Si: hotărât, răspicat. 4 (Îlav) Fără ~ Nehotărât. 5 (Îal) Fără entuziasm. De aici reiese ca convingerea e ceva ce tu exprimi. Desigur, nu te impiedica nimeni sa accepti si ce exprima altul.

| llleo a răspuns:

Nonconformismul a fost mereu un motiv de mandrie.

| Arrakis a răspuns:

Exista si polul opus.
Stie Hecate sa-ti spuna cel mai bine de pe tot site-ul. Nu accepta convingerile nimanui si totusi are cea mai distorsionata si falsa perceptie asupra multor aspecte din viata. Nu conteaza ca este absolut irational tot ce crede (simte).
Si te asigur ca identitatea ei este una foarte fragmentata si insecure chiar daca vrea sa para fix pe dos. Niciodata nu si-a format o adevarata identitate mai ales pentru ca respinge orice inseamna uman. E mandra si aroganta in nonconformismul ei (care e de fapt o ignoranta periculoasa).
Tot ceea ce percepe ea e prin lentila propriilor ei sentimente, nimeni si nimic altcineva nu prezinta nimic relevant care sa-i schimbe convingerile.
Cand n-ai empatie cum sa poti accepta convingerile altora? Altii sunt priviti doar ca obiecte de calitate inferioara, iar tu esti unic, special, aparte, superior, puternic, etc.
Suna absurd, dar fix asta e situatia celor ca ea. Situatia unora cu identitate falsa (nu exista una reala) tocmai pentru ca tin cu dintii exclusiv de propriile lor convingeri.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Ba da, le accept. Spre deosebire de tine, eu chiar le accept.Le înțeleg.Doar ca nu le cred/nu la adopt si eu.Iti înțeleg punctul de vedere, dar aleg sa-l resping.Tu nici nu-l înțelegi, dar tot îl respingi din start.
Identitatea mea e bine mersi dacă te interesează.Tu ai impresia ca ma cunoști si ca știi ce gândesc, dar nu-i asa.
In ce fel te pot convinge ca am empatie? De curiozitate, oricum nu îmi bat capul s-o fac.Am empatie, țin la câteva persoane, îmi pasa de ele.
Pot sa-mi schimb convingerile.Dar tu nu mi-ai prezentat pana acum alternative.Doar te-ai ambiționat sa ma contrazici.Si totuși, convingerile mele nu sunt (toate)bine înrădăcinate.Pentru ca nimic nu e asa cum pare.Ascult tot ce zici si pot sa fiu de acord sau sa manifest interes fata de unele lucruri. Poate chiar sa le adopt si eu drept convingeri.Dar necesita multă munca.Si in niciun caz nu ma refer la faptul ca as fi narcisista.
Da, suna absurd, pentru ca tu ești absurd. Daca voiam sa îmi descriu personalitatea, o făceam eu.Nu te chinui tu sa i-o expui lui Ray.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi s-a parut o ocazie buna de a te da pe tine exemplu in ceea ce priveste niste credinte/convingeri care pot contribui la personalitatea individului.
Spre deosebire de tine eu stiu si cand te minti singura si te contrazici tot singura in permanentawinking Tu n-ai "simtul" asta de a reflecta mai bine inauntru pentru ca nici nu ti-l gasesti, asta pentru ca niciodata nu l-ai avut format. Introspectia ta pretinsa nu exista de fapt. Fix asta nu e niciodata despre tine.
Bine, nu esti narcisista. Esti superioara, interesanta si speciala, doar atat...si ai si empatie dintr-o data, asa dupa ce te-ai dat de trei ori peste cap.
Poti sa te bati tu cu pumnii in piept cat vrei ca nu te cunosc personal si toate cele, dar nici nu e nevoie cand tu deja ne spui tot ce trebuie ca sa stim ce fel de persoana esti.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Mi-ar plăcea sa -mi dai un exemplu când m-am contrazis singura. Unul concret,dacă se poate.
Îl am, functioneaza perfect, poate chiar prea bine, din moment ca nu ma pot relaxa niciodată din cauza lui. Fata de altii si probabil chiar si de tine, sunt hiperconstienta de mine/de ce simt si de ce gândesc.
Superioară fata de unii. Speciala? Da.Si interesantă. Empatie am avut mereu.Si mereu am afirmat asta.
Spun foarte putine lucruri (importante)despre mine pe site.E suficient sa-ți creezi o parere despre mine, nu sa ma cunoști.
Dacă te ajuta cu ceva, si tu ești interesant.Nu superior happy

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

"din moment ca nu ma pot relaxa niciodată din cauza lui" - da, da, da, DAR de fapt cauti evadare, fugi de asemenea introspectie. Tu tot ai impresia ca eu te consider pe tine fara capacitate de reflectie. Tocmai ca ai "hiperconstiinta", dar e directionata haotic in moduri in care cauti sa te poti relaxa ca sa uiti goliciunea ta care te bantuie de cand ai fost secata de sentimente pozitive datorita nu stiu caror traume/abuzuri din trecut. Golul asta trebuie mereu umplut de atentie si validare externa (inclusiv din partea mea in timp ce stai pe TPU - si atentia oarecum negativa tot atentie e).
Sunt convins ca ma vezi interesant si nu psihopat cum ma considera majoritatea narcisistilor care au avut vreodata ocazia sa interactioneze cu mine. laughing Din perspectiva lor nici nu m-as mira de ce m-ar considera astfel. Din frica de a fi expusi.

| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Depinde.Uneori fug de introspectie, alteori am nevoie de ea.Ma refugiez in mintea mea.
Da, e directionata haotic.Dar pot face "ordine".Pot sa ma focusez pe un singur gând, o singura idee.Hiperconstiinta asta ma face sa nu ma simt in largul meu nici singura.Dar o pot bloca.
Abuzurile alea din trecut nu m-au secat de sentimente pozitive.Inca le am, șterse.Nu sunt un izvor de emoții negative, cum ai tu impresia. Dimpotriva.Pot fi increzatoare/pozitivă.Nu e goliciune..nu știu ce e.Mi-e dificil sa izolez o emotie de alta.E mai mult un amestec diform, decât goliciune.Dar oricum, gol nu e.Ar însemna altceva dacă ar fi gol.Ar depăși pragul de narcisism.
Nu am nevoie de atentie.Sau de validare.Doar de control(asupra mea îndeosebi).
Psihopat? Nu ești atat de bun.Interesant se potrivește mai bine.Mi-ar fi frica sa ma cunoști cu adevarat.Dar din fericire nu e cazul.

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Singurele conversati interesante le faceti voi de pe site ul asta, vorbesc serios, cel putin pentru mine

| Arrakis a răspuns (pentru RAY):

Voi mai fi pe site probabil pana la jumătatea acestei luni, după care probabil tot de vara viitoare poate poate ma mai încumet sa dau pe aici si daca voi avea de ce. Ți-am mai zis ca sunt un user sezonier.
Între timp astfel de conflicte/conversatii va si las ca legacy.
Tineti minte ce v-am zis despre Hecate si de cei de genul ei. Răspunsurile ei halucinante vor persista.