| anonim_4396 a întrebat:

Exista permis port arma alba? Si daca da cum se poate face?

7 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Da! exista un astfel de permis dar nu cred ca se elibereaza asa oricui si trebuie sa ai un motiv intemeiat ca sa ilo detii altfel nu-l primesti! deci vb la un centru de arme!(un magazin special pentru asa ceva)

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

"Armele albe" sunt obiecte destinate altor utilizari, folosite pentru a rani pe cineva. Arma alba poate fi si o foarfeca. Tu intrebi daca iti trebuie permis sa porti o foarfeca? Poti sa cari foarfeca dupa tine, dar nu o sa te lase cu ea in avion sau la un concert. Si nu o sa primesti un permis pentru asa ceva. Deci logic ca nu exista, arma alba este o figura de stil, cum sa ceri la politie permis sa porti un cutit?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Da, sunt arme mai "light" pentru care nu iti trebuie permis, dar trebuie sa mergi la politie sa le inregistrezi. Oricum, de obicei poti scapa dintr-o problema si cu spray mai bun. Mai bine eviti situatia ca cine stie la ce se ajunge.

| danuta98 a răspuns:

Nuuu poti intra in puscarie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai nevoie de asa ceva intr-o societate "civilizata". In privinta purtarii unei arme inseamna ca individul constientizeaza ca este pregatit sa ucida.Normal asta este scopul. Dar ca sa fii pregatit sa ucizi trebuie sa fii pregatit si sa mori cea ce nu prea vad la tine.Ptr arma alba nu exista permis.Nu exista decit motiv.Adica daca porti cutit trebuie sa demonstrezi in permanenta ca il folosesti in alte scopuri.Deci sa-ti tai piinea la pachet sau la pescuit sau la vinatoare etc. E mai usor cu armele de foc dar te costa permisul de port arm.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mey nu stiu... dar am auzit si eu ca ar exista, doar nu e arma de foc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca doriti sa aflati cum se obtine permisul de port arma puteti vizita avizpsihologic.ro pentru informatii