| anonim_4396 a întrebat:

Exista useri care voteaza (intre ei sunt si cativa care abuzeaza de aceasta functie), altii care spun ca misiunea noastra aici e sa ajutam nu sa dam "stupid"; unii voteaza persoana, altii pot face diferenta si califica doar raspunsul. Am intalnit chiar si un utilizator care a postat o intrebare repros la adresa celor care nu voteaza raspunsurile de la intrebarile lor. Sunt unii care nu suporta funditele, in timp ce altii s-ar da peste cap sa le obtina.
Marturisesc ca nu stiu daca sa mai votez sau nu, tocmai pentru ca am ascultat un user suparat pe cei care voteaza si care avea argumente.
Voi ce ziceti? Cum procedati si de ce?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Votez doar raspunsul si atat! Mi s-a intamplat sa mi se para amuzant sau inteligent chiar raspunsul unor persoane cu care am avut mari divergente, sau chiar nu ne intelegem de pe site. Am votat fiindca asa am considerat, fara sa tin cont de conflicte. N-am votat niciodata pe user. Si evit sa votez cu stupid, apelez la functia asta doar cand vad chiar ca nu-si avea rost astfel de replica si e rautate sau nesimtire, si nu cand cineva ma contrazice.
Observ multe grupulete, care se voteaza, si se umple de folos., amuzante si inteligente. De moment ce acest lucru nu ma afecteaza, nu vad de ce m-ar preocupa ca sa se voteaza intre ei.
Funditele, la fel, am dat pe raspunsul ce mi-a placut cel mai mult, ce mi-a placut datorita exprimarii si subiectului din el.
Recunosc insa c-am primit unele fundite degeaba, gratuite, unde chiar raspunsesem la misto. N-am inteles de ce si nici n-am cum sa le sterg, fiindca din cate stiu, o data bifata, fundita ramane vesnica. Nu raspund pentru. fundite, nu incerc sa fiu primul la raspunsuri ( oricum nu mi se puncteaza ca e 1, al 2-lea sau ultimul ).
Doar urmaresc show-ul, rad cand unii se contrazic si au drept arma functia ''stupid'', zambesc cand observ ca unii se voteaza intre ei pentru. a da bine lumii. Apropo, chiar am vazut un user care ma votase numai cu inteligent, avea pagina plina, cu care mai vorbesc si pe privat. I-am atras atentia, i-am spus sa inceteze, ca nu vreau sa ma ''imbete'' cu astfel de artificii pentru ca nu doresc voturi pe utilizator, ce doar pe calitate si atat, si-n rest, risca sa fie si suspendat.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Votez, in primul rand, toate raspunsurile la intrebarile mele. Mi se pare de bun simt sa multumesc intr-un fel sau altul, celor care s-au ostenit sa-mi raspunda.
Mai votez si raspunsuri care mi se par amuzante, folositoare (pentru mine) sau inteligente.
Uneori, da...mai votez si "stupid" atunci cand stupiditatea sare in ochi.

| Silvia a răspuns:

Si eu votez toate raspunsurile mele, ptc s`au deranjat sa imi raspunda...insa nu prea votez pe prietenii... Votez exact raspunsulwinking

| Georgiana2905 a răspuns:

Prefer sa votez. Votez corect indiferent ca X sau Y se poate supara sau nu. Am pus o intrebare, am primit un raspuns, doua, trei, X, asa ca in semn se multumire le apreciez raspunsul in functie de calitatea acestuia.

| FearNoEvil a răspuns:

Votez doar anumite raspunsuri (considerate de mine ca fiind folositoare, amuzante, inteligente) si sunt curios cum sunt considerate raspunsurile mele. Ca sa stiu daca ma mai chinui sa raspund altadata, nu de alta.

| bruno9432 a răspuns:

Eu votez raspunsurile care mi se par "la obiect". Pana la urma esenta TPU este sa ne ajutam intre noi, sa gasim raspunsuri. In general votez raspunsul cu folositor, cand e cazul, si sunt situatii cand anumite replici mi se par foarte amuzante happy asa ca le votez. Votez raspunsurile pe care le primesc direct la intrebarile mele in semn de multumesc pentru ajutor. si cam atat.
Nu cred ca avem de ce sa ne suparam pe cine si ce voteaza. este o lume libera, fiecare isi exprima optiunea, unora li se pare stupid tot ce le iese in cale big grin, pana la urma nu te incalzeste cu nimic nici fundita, nici stupidu. conteaza doar ca ai aflat ce te interesa sau ca ai ajutat pe cineva big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu mai votez din 1992, asa ca...