| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor voi stiti sa gatiti? Nu ma refer la cartofi prajiti sau sa faceti un sandvis.

77 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Dasmug. Nu foarte bine, dar cu mine nu mori de foame.laughing

| Doub a răspuns (pentru Doub):

Stiu sa fac inghetatalaughing. Se pune?

| Jipa95 a răspuns (pentru Doub):

Fa si mie o tocana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Interesant. dar la facut prajituri, le ai? nu sa stii pe de rost. cu reteta in fata, te-ai apuca sa faci ceva sau nici nu vrei sa stii? doar curios

| Doub a răspuns (pentru Jipa95):

Ma mai gandesc.tongue

| Miihaa a răspuns:

Da, stiu.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Pff. Cu reteta in fata, da. Iti dai seama ca vreau sa invat. Ahh, saraca mama de cand vrea sa ma invete sa fac sarmalelaughing).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Miihaa):

"Interesant. dar la facut prajituri, le ai? nu sa stii pe de rost. cu reteta in fata, te-ai apuca sa faci ceva sau nici nu vrei sa stii? doar curios" dau copy paste ca am uitat sa pun in intrebare laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Sarmanle "bun" laughing. nu am mai mancat de 4 ani cred

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

O_O. Ahhh, ce bune sunt. ^_^

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mancam de fel in Romanica. dar cum nu am mai fost, nu am mai mancat. Dar cel putin imi fac salata de bef, si aia e buna laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Si aia e buna, dar totusi... sarmalele sunt sarmale. De ce nu-ti faci si acolo?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Am facut o data dar au iesit ca naiba si nu am mai incercat laughing. Hmm, poate o sa mai fac o incercare cat de curand.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa te invete cineva sa faci, adica... cum sa nu stii sa faci sarmale? Ahh, nici eu nu stiulaughing.

| AtateaConditii a răspuns:

Din capu meu să fac singură pot dar iese nasol, după o rețetă fac destul de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

" cum sa nu stii sa faci sarmale? " laughing simplu. am gresit ceva in compozitie pentru ca ele se sfaramau. le-am mancat cu lingura in loc de furculita rolling on the floor

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor))))))))).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E buna intrebarea, daca erai in cautarea unei neveste de pe aici laughing) tpm = toti pentru matrimoniale.E ok, vine acum si sezonul martisoarelor, propun celor de la TPU (in curand tpm) sa schimbe pentru perioada aceea,, funditele" cu,, martisor", astfel, fiecare ce va raspunde cu ceva util va primi un șnur înodat happy.

| LaLaura a răspuns:

Da, deoarece sunt vegetariana si sunt singura din familie, deci, trebuie sa imi fac mancare separat ( mai face si mama uneori, gen sarmale de post care mancam toti din ele laughing ), dar am descoperit ca imi place sa stau la bucatarie si sa fac mancare, sa incerc lucruri noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu eram in cautare de nimeni, am gasit deja pe cine cautam laughing. raspunde la intrebare bre daca tot postezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

"dar am descoperit ca imi place sa stau la bucatarie si sa fac mancare, sa incerc lucruri noi." bine asa. cu dulciuri te omori sau nu stii sa faci mai nimic?

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Ador sa fac dulciuri, mai ales torturi, eu sunt cea care face torturi pentru mama, tata dar si mie laughing
La capitolul dulciuri prefer cele care nu sunt atat de folosite, dar cu dulciurile e un pic mai complicat decat cu mancarea deoarece trebuie sa respecti gramajele fixe si orele la fel, e la fel ca in chimie, de aceea am nevoie de practica ca sa fac un preparat destul de bun.
Ultima oara am facut clatite ( stiu ca pare banal, dar in compozitie am pus si coaja de portocala, lamaie, cacao, esente) nu doar ou, faina, apa/lapte, sare si zahar) si tiramisu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mei nu au încredere să mă lase în bucătărie dar cred că m-aș descurca după o rețetă.Nu pare prea greu dar știu că în practică aș da foc la casă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Bun asa. de curand am facut tiramisu si negrese. negresele mi-au iesit putin arse pe fund ca "cuputorul meu nu are grade scrie doar 12345 laughing, si na. dar tiramisu nu e cine stie ce de facut. mai mult pierzi timp cat faci albusu si galbenusu cu mixeru.

"Ultima oara am facut clatite ( stiu ca pare banal, dar in compozitie am pus si coaja de portocala, lamaie, cacao, esente)" mda asa le fac si eu. de la bunicu stiu asa. dau prin razuitoare cojile de portocala si le pun cu zahar in borcan laughing. ies niste clatite de minune

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

".Nu pare prea greu dar știu că în practică aș da foc la casă." rau asa laughing. imi amintesti de cand am facut prima clatita la 14 ani. am aruncat-o pe tavan, vreo luna nu m-au mai lasat sa ma apropii de aragaz rolling on the floor

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Tiramisu nu se face cu mixerul, se inmoaie compozitia deci trebuie sa amesteci la mana si iti ia cam 30 de minunte ( te alegi si cu o febra musculara) pana se omogenizeaza, oualele, mascarpone si frisca( eu pun si frisca), si clasic la clatite e fara nimic de genu esente si coji de fructe. Nici la mine cuptorul nu are grade ci doar 1, 2 si 3 si din cauza asta am ars fundul la un chec super de bun ( avea menta in el) laughing dar a mancat lumea doar miezul, si ma bucura ca am putut salva ceva din el laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

" de curand am facut tiramisu si negrese"- Awwwwww. O_O.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fi nub. Vezi ca scrie in manualul aragazului la 1-2-3... ce temperatura corespunde. Ce draq breh, ne faci pe tatz masculii de rusine la faza asta! tongue

| Syndre a răspuns:

Da, chiar îmi place să gătesc. În familia mea se gătește prea gras/sărat pentru gustul meu și pe lângă asta îmi place să-mi fac de cap cu tot felul de prăjituri din când în când.
Totuși n-am făcut niciodată cartofi prăjiți sad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Nu stiu eu cum faci tu dar eu bat albusurile si galbenusurile separat cu mixerul.