| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor voi stiti sa gatiti? Nu ma refer la cartofi prajiti sau sa faceti un sandvis.

77 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Da, deoarece sunt vegetariana si sunt singura din familie, deci, trebuie sa imi fac mancare separat ( mai face si mama uneori, gen sarmale de post care mancam toti din ele laughing ), dar am descoperit ca imi place sa stau la bucatarie si sa fac mancare, sa incerc lucruri noi.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

"dar am descoperit ca imi place sa stau la bucatarie si sa fac mancare, sa incerc lucruri noi." bine asa. cu dulciuri te omori sau nu stii sa faci mai nimic?

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Ador sa fac dulciuri, mai ales torturi, eu sunt cea care face torturi pentru mama, tata dar si mie laughing
La capitolul dulciuri prefer cele care nu sunt atat de folosite, dar cu dulciurile e un pic mai complicat decat cu mancarea deoarece trebuie sa respecti gramajele fixe si orele la fel, e la fel ca in chimie, de aceea am nevoie de practica ca sa fac un preparat destul de bun.
Ultima oara am facut clatite ( stiu ca pare banal, dar in compozitie am pus si coaja de portocala, lamaie, cacao, esente) nu doar ou, faina, apa/lapte, sare si zahar) si tiramisu.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Bun asa. de curand am facut tiramisu si negrese. negresele mi-au iesit putin arse pe fund ca "cuputorul meu nu are grade scrie doar 12345 laughing, si na. dar tiramisu nu e cine stie ce de facut. mai mult pierzi timp cat faci albusu si galbenusu cu mixeru.

"Ultima oara am facut clatite ( stiu ca pare banal, dar in compozitie am pus si coaja de portocala, lamaie, cacao, esente)" mda asa le fac si eu. de la bunicu stiu asa. dau prin razuitoare cojile de portocala si le pun cu zahar in borcan laughing. ies niste clatite de minune

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Tiramisu nu se face cu mixerul, se inmoaie compozitia deci trebuie sa amesteci la mana si iti ia cam 30 de minunte ( te alegi si cu o febra musculara) pana se omogenizeaza, oualele, mascarpone si frisca( eu pun si frisca), si clasic la clatite e fara nimic de genu esente si coji de fructe. Nici la mine cuptorul nu are grade ci doar 1, 2 si 3 si din cauza asta am ars fundul la un chec super de bun ( avea menta in el) laughing dar a mancat lumea doar miezul, si ma bucura ca am putut salva ceva din el laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

" de curand am facut tiramisu si negrese"- Awwwwww. O_O.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fi nub. Vezi ca scrie in manualul aragazului la 1-2-3... ce temperatura corespunde. Ce draq breh, ne faci pe tatz masculii de rusine la faza asta! tongue

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Nu stiu eu cum faci tu dar eu bat albusurile si galbenusurile separat cu mixerul.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

rolling on the floor aha, si manualul ala da mil dai, eu am sa il citesc bre

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

"Awwwwww. O_O." imi pare rau pentru tine dar le-am si mancat. si au fost asa bune, ai ai ai.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ele da, dar restul de compozitie nu se amesteca cu mixerul ci cu mana, adica si mascarpone si frisca ( daca o incluzi)

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte urat ce faci.sad

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Aaa laughing pai asa fac si eu. ma miram ce naiba cum sa bati cele 2 compozitii la mana, te ia naiba laughing. eu la urma le amestec una cate una, cu o lingura de lemn. si da, pun si frisca. oricum, mi-a iesit din prima foarte bine. a iesit mai buna ca la magazin. nu stiu de ce dar la aia de la magazin dupa 5 linguri eram satul, nu ca nu era buna, dar la asta mananc de rup si tot nu ma satura laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai manualul de la aragazul tau, nu de la al meu. happy Ce, si tu ai BEKO-ce-model-o-fi-al-meu?

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing fix asa fac si eu.
Mie cea de la magazin nu imi place, de obicei o fac doar cu frisca si e foarte sec, dar cea de acasa imi iese foarte buna, in 2 zile eu cu mama terminam o tava ( fac pe o tava de cuptor) laughing

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Ziceam de manualul meu daca mi-l dai. naiba stie pe unde e laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Gatesc de toate!
Dar ce faci, iti cauti nevasta pe TPU?

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

laughing am mai zis, nu, nu caut. doar ca eram curios daca fetele stiu sa gateasca. am vorbit cu multe persoane pana acum si am ajuns la concluzia ca din ce in ce mai multi baieti stiu sa gateasca si fetele nu. in mare parte pentru ca baietii pleaca singuri mai devreme decat fetele, poate. si eram curios cum e treaba si pe aici. desigut ca la varsta d-voastra stiti sa gatiti, tare ar fi fost sa nu laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

In mare parte iti dau dreptate.
Sunt fete de 18 -19 -20 de ani sau chiar peste care nu stiu sa faca un ou, ca si acolo e o arta.
S-au auzit cazuri in care fetele maritate fiind nu stiaau deloc sa sa gateasca pentru mamele lor nu le-a invatat acest lucru.
Am vazut la,, Cireasa de pe tort'' piticuancele alea care nu faceau diferenta dintre patrunjel si morcov.Sau alta care nu stia ca cartofiii trebuie fierti inainte de face pireu

Dar sa stii ca nevoia de invata sau ca foamea e cel mai bun bucatar!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

"Dar sa stii ca nevoia de invata sau ca foamea e cel mai bun bucatar!" rolling on the floor mare adevar.

acum lasand la o parte pitipoancele, am vazut ca multe fete nu stiu sa gateasca din simplu motiv ca parintii nu le-a dat mai nici o data voie. mereu faceau ei, si cand plecau la facultate, nu stiau sa faca nimic. aici e mai mult vina parintilor tembeli decat a copilului. nici eu nu stiam la 16 ani sa gatesc dar cand m-am mutat singur si cum mama venea o data la luna, a trebuit sa invat singur. desigur ca la inceput, si mancarea care se da la animale era mai buna laughing, dar asa se invata

| LoveSleep a răspuns:

Bă, nu-s fată da'ți răspund.
Adică așa cred.
Oricum, zi odată ce vrei să-ți fac să n-o tot lungim aici. laughing

| Doub a răspuns:

Dasmug. Nu foarte bine, dar cu mine nu mori de foame.laughing

| Doub a răspuns (pentru Doub):

Stiu sa fac inghetatalaughing. Se pune?

| Jipa95 a răspuns (pentru Doub):

Fa si mie o tocana.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Interesant. dar la facut prajituri, le ai? nu sa stii pe de rost. cu reteta in fata, te-ai apuca sa faci ceva sau nici nu vrei sa stii? doar curios

| Doub a răspuns (pentru Jipa95):

Ma mai gandesc.tongue

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Pff. Cu reteta in fata, da. Iti dai seama ca vreau sa invat. Ahh, saraca mama de cand vrea sa ma invete sa fac sarmalelaughing).

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Sarmanle "bun" laughing. nu am mai mancat de 4 ani cred

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

O_O. Ahhh, ce bune sunt. ^_^

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mancam de fel in Romanica. dar cum nu am mai fost, nu am mai mancat. Dar cel putin imi fac salata de bef, si aia e buna laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Si aia e buna, dar totusi... sarmalele sunt sarmale. De ce nu-ti faci si acolo?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Am facut o data dar au iesit ca naiba si nu am mai incercat laughing. Hmm, poate o sa mai fac o incercare cat de curand.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa te invete cineva sa faci, adica... cum sa nu stii sa faci sarmale? Ahh, nici eu nu stiulaughing.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

" cum sa nu stii sa faci sarmale? " laughing simplu. am gresit ceva in compozitie pentru ca ele se sfaramau. le-am mancat cu lingura in loc de furculita rolling on the floor

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor))))))))).

| jewnina a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca nu locuiesti in Romanica

| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

Pai nu sunt de 6 ani in Romania, aproape 7. deci, ai nimerit-o laughing

si eu am facut de recent negrese, au iesit putin arse pe fund, dar in rest, de nota 10

| jewnina a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pe unde te plimbi tu prin lume?

| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

Italia, Roma

| AirănMeidăn a răspuns:

Deloc

| anonim_4396 explică (pentru AirănMeidăn):

laughing invata. nu de alta, sa nu mori de foame pe viitor

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu. Nu stiu sa gatesc.
La mine gateste atat tata cat si mama. Si oricum ai mei nu m-au pus niciodata sa gatesc sau sa fac ceva, au mers pe principiul "Las-o ca-i fata si are timp sa gateasca toata viata sa copilareasca cat poate." asa am fost invatata sa stau degeaba. Dar nu cred ca mi-ar fi greu sa fac un anumit fel de mancare, asta cu reteta in fata, mai greu ar fi sa astept pana sa se faca.

| AtateaConditii a răspuns:

Din capu meu să fac singură pot dar iese nasol, după o rețetă fac destul de bine.

| mont a răspuns:

Sunt baiat si stiu sa gatesc cat de cat, ba chiar si 2-3 prajituri stiu sa fac. Daca as fi fan la mancatului si gatitului, prajituritului acasa rapid m-as dezvolta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E buna intrebarea, daca erai in cautarea unei neveste de pe aici laughing) tpm = toti pentru matrimoniale.E ok, vine acum si sezonul martisoarelor, propun celor de la TPU (in curand tpm) sa schimbe pentru perioada aceea,, funditele" cu,, martisor", astfel, fiecare ce va raspunde cu ceva util va primi un șnur înodat happy.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu eram in cautare de nimeni, am gasit deja pe cine cautam laughing. raspunde la intrebare bre daca tot postezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mei nu au încredere să mă lase în bucătărie dar cred că m-aș descurca după o rețetă.Nu pare prea greu dar știu că în practică aș da foc la casă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

".Nu pare prea greu dar știu că în practică aș da foc la casă." rau asa laughing. imi amintesti de cand am facut prima clatita la 14 ani. am aruncat-o pe tavan, vreo luna nu m-au mai lasat sa ma apropii de aragaz rolling on the floor

| Syndre a răspuns:

Da, chiar îmi place să gătesc. În familia mea se gătește prea gras/sărat pentru gustul meu și pe lângă asta îmi place să-mi fac de cap cu tot felul de prăjituri din când în când.
Totuși n-am făcut niciodată cartofi prăjiți sad.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Orice poate gati cand are o tableta langa el.De acea nu mor eu de foame.

| Miihaa a răspuns:

Da, stiu.

| anonim_4396 explică (pentru Miihaa):

"Interesant. dar la facut prajituri, le ai? nu sa stii pe de rost. cu reteta in fata, te-ai apuca sa faci ceva sau nici nu vrei sa stii? doar curios" dau copy paste ca am uitat sa pun in intrebare laughing

| Miihaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut mancarurile cu mama si acum le stiu pe de rost sa le fac. Ce bucatareasa as fi daca nu as face si prajituri.

| maria14142 a răspuns:

Da

| Honeyyy a răspuns:

Cele mai bune mancaruri imi ies : ciorba radauteana, ciorba de perisoare, sarmalutele in foi de vita-de-vie si pandispanul

| Mariapetrupanainte a răspuns:

Nu foarte mult iubesc sa gatesc insa m-am invatat cate ceva sa fac,pot face zama nu chiar ca la mama dar e comestibila, sa coc piine si placinte, sa fac terci de tot felul, sa fac tocanita si un fel de tort, pirog, omuleta.Eu am zis ca pina ma duc la universitate am sa dovedesc si am sa ma invat a face de toate ca sa nu mor de foamebig grin dap pina cind am sa ma marit big grin nu-mi fac griji ma bucur pina cind de mincarea mamei.

| anonim_4396 explică (pentru Mariapetrupanainte):

"dap pina cind am sa ma marit " laughing, vezi, poate nu te mariti nici o data. ai grija, nu vorbi inainte tongue

| Mariapetrupanainte a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne fereste nu zi asa ceva ca nu vreau sa ramin fata mare, parca nu sunt chiar asa de urita ca sa nu ma ia nimeni.Ei si tu nu te gindesti ca ai sa te insori e si normal asa ceva, vezi si tu ca nu cumva sa nu te insori nici o databig grin.

| anonim_4396 explică (pentru Mariapetrupanainte):

Vrei sa ramai fata mare pana la nunta? sau am inteles eu gresit?

| Mariapetrupanainte a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inteles tu gresit fata mare inseamna fata nemaritata este asa o vorba precum a ramine fata mare adica batrina dar necasatoriat.

| anonim_4396 explică (pentru Mariapetrupanainte):

Aaa ok. greseala mea.
"parca nu sunt chiar asa de urita ca sa nu ma ia nimeni." pai daca esti tu cea din poza nu o sa ai probleme, stai linistita. dar tu stii deja asta, dar iti place sa o mai auzi, ca esti sireata laughing.
app.
sa stii si tu ca in ziua de azi casatoria strica casniciile, nu zic ca e ceva rau sau mai stiu eu ce, dar pe viitor daca o sa am o familie fericita ( nevasta copii) si o duc bine asa, nu am sa fac prostia sa ma casatoresc. se schimba mult mentalitatea dupa casnicie, nu stiu de ce, dar e asa.

| Mariapetrupanainte a răspuns (pentru anonim_4396):

E corec ce spui insa fata cu care o sa fii crezi ca o sa-si doreasca sa traiasca asa pur si simplu fara macar un document in care sa fiti casatoriti.Eu stiu un caz real baiatul nu doreste sa se insoare insa fata da si nu cred ca ei ii place asa sa traiasca si mai ales parintilor.Ei daca ai sa-ti gasesti o persoana care o sa gindeasca ca tine atunci o sa fie totul oK.

| anonim_4396 explică (pentru Mariapetrupanainte):

E doar o bucatica de hartie, nimic mai mult. dar am eu grija sa nu imi placa una de genul, adica sunt chestii nesimnificative. daca pentru tine sunt, bravo tie nu zic nimic de "rau", dar pentru mine e doar o hartie.

| jewnina a răspuns:

Daca am internet pot sa gatesc aproape orice! (prajituri nu imi place sa fac)

| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

De ce?

| jewnina a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ar lua mult timp, pus si simplu nu ma atrage sa prepar prajituri, prefer sa le cumpar

| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

"Cred ca ar lua mult timp" laughing, crezi gresit. desigur, depinde si ce faci. cand fac tiramisu, nu imi i-a mai mult de 30 de minute, hai 40 dar tot se merita pentru ca iese mai bun ca ala de la magazin, ce sa mai zic de chef sau negrese.

| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

Chec"

| jewnina a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, acu mi-am amintit ca acu 3 zile am facut o prajitura cu capsuni, dar nu e cv obisnuit la mn..cand ma trazneste un fulger laughing cand eram mica faceam negrese, era "specialitatea casei"

| ___Enzo a răspuns:

Urăsc gătitul(100%)

| LadyMădă10 a răspuns:

Da. Când părinții te lasă deseori singură acasă, cam ești nevoită să te înveți ...plus că e aiurea să nu știi să gătești măcar ce îți place.

| AndreeaAndr a răspuns:

Cu ce te ajuta asta?

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaAndr):

am mai zis, nu, nu caut. doar ca eram curios daca fetele stiu sa gateasca. am vorbit cu multe persoane pana acum si am ajuns la concluzia ca din ce in ce mai multi baieti stiu sa gateasca si fetele nu. in mare parte pentru ca baietii pleaca singuri mai devreme decat fetele, poate. si eram curios cum e treaba si pe aici.

| jewnina a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te mai chinui sa dai atatea explicatii..nu stii ca principala caracteristica a romanilor din Romania e critica rautacioasa?

| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

Nu stiu la ce te referi cu critica rautacioasa, nu ma cert cu nimeni mai sus tongue

| jewnina a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream ca unii zic ca iti cauti nevasta prin intrebarea asta

| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

Eh, mai greseste omul laughing. cum am zis, am gasit pe cineva, dar si asa, doar un idiot cauta pe cineva online. se stie ca omul minte, mai ales in spatele monitorului de aia prefer sa vorbesc cu cineva face to face, asa stiu cand ma minte sau nu, sau imi dau seama cat de serioasa e ca persoana sau nu