| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor voi stiti sa gatiti? Nu ma refer la cartofi prajiti sau sa faceti un sandvis.

77 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

rolling on the floor aha, si manualul ala da mil dai, eu am sa il citesc bre

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

"Awwwwww. O_O." imi pare rau pentru tine dar le-am si mancat. si au fost asa bune, ai ai ai.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ele da, dar restul de compozitie nu se amesteca cu mixerul ci cu mana, adica si mascarpone si frisca ( daca o incluzi)

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte urat ce faci.sad

| Miihaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut mancarurile cu mama si acum le stiu pe de rost sa le fac. Ce bucatareasa as fi daca nu as face si prajituri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Aaa laughing pai asa fac si eu. ma miram ce naiba cum sa bati cele 2 compozitii la mana, te ia naiba laughing. eu la urma le amestec una cate una, cu o lingura de lemn. si da, pun si frisca. oricum, mi-a iesit din prima foarte bine. a iesit mai buna ca la magazin. nu stiu de ce dar la aia de la magazin dupa 5 linguri eram satul, nu ca nu era buna, dar la asta mananc de rup si tot nu ma satura laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai manualul de la aragazul tau, nu de la al meu. happy Ce, si tu ai BEKO-ce-model-o-fi-al-meu?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu. Nu stiu sa gatesc.
La mine gateste atat tata cat si mama. Si oricum ai mei nu m-au pus niciodata sa gatesc sau sa fac ceva, au mers pe principiul "Las-o ca-i fata si are timp sa gateasca toata viata sa copilareasca cat poate." asa am fost invatata sa stau degeaba. Dar nu cred ca mi-ar fi greu sa fac un anumit fel de mancare, asta cu reteta in fata, mai greu ar fi sa astept pana sa se faca.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing fix asa fac si eu.
Mie cea de la magazin nu imi place, de obicei o fac doar cu frisca si e foarte sec, dar cea de acasa imi iese foarte buna, in 2 zile eu cu mama terminam o tava ( fac pe o tava de cuptor) laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Ziceam de manualul meu daca mi-l dai. naiba stie pe unde e laughing

| LoveSleep a răspuns:

Bă, nu-s fată da'ți răspund.
Adică așa cred.
Oricum, zi odată ce vrei să-ți fac să n-o tot lungim aici. laughing

| LadyMădă10 a răspuns:

Da. Când părinții te lasă deseori singură acasă, cam ești nevoită să te înveți ...plus că e aiurea să nu știi să gătești măcar ce îți place.

| AirănMeidăn a răspuns:

Deloc

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AirănMeidăn):

laughing invata. nu de alta, sa nu mori de foame pe viitor

| Honeyyy a răspuns:

Cele mai bune mancaruri imi ies : ciorba radauteana, ciorba de perisoare, sarmalutele in foi de vita-de-vie si pandispanul

| Fatamuntilor a răspuns:

Gatesc de toate!
Dar ce faci, iti cauti nevasta pe TPU?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

laughing am mai zis, nu, nu caut. doar ca eram curios daca fetele stiu sa gateasca. am vorbit cu multe persoane pana acum si am ajuns la concluzia ca din ce in ce mai multi baieti stiu sa gateasca si fetele nu. in mare parte pentru ca baietii pleaca singuri mai devreme decat fetele, poate. si eram curios cum e treaba si pe aici. desigut ca la varsta d-voastra stiti sa gatiti, tare ar fi fost sa nu laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

In mare parte iti dau dreptate.
Sunt fete de 18 -19 -20 de ani sau chiar peste care nu stiu sa faca un ou, ca si acolo e o arta.
S-au auzit cazuri in care fetele maritate fiind nu stiaau deloc sa sa gateasca pentru mamele lor nu le-a invatat acest lucru.
Am vazut la,, Cireasa de pe tort'' piticuancele alea care nu faceau diferenta dintre patrunjel si morcov.Sau alta care nu stia ca cartofiii trebuie fierti inainte de face pireu

Dar sa stii ca nevoia de invata sau ca foamea e cel mai bun bucatar!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

"Dar sa stii ca nevoia de invata sau ca foamea e cel mai bun bucatar!" rolling on the floor mare adevar.

acum lasand la o parte pitipoancele, am vazut ca multe fete nu stiu sa gateasca din simplu motiv ca parintii nu le-a dat mai nici o data voie. mereu faceau ei, si cand plecau la facultate, nu stiau sa faca nimic. aici e mai mult vina parintilor tembeli decat a copilului. nici eu nu stiam la 16 ani sa gatesc dar cand m-am mutat singur si cum mama venea o data la luna, a trebuit sa invat singur. desigur ca la inceput, si mancarea care se da la animale era mai buna laughing, dar asa se invata

| mont a răspuns:

Sunt baiat si stiu sa gatesc cat de cat, ba chiar si 2-3 prajituri stiu sa fac. Daca as fi fan la mancatului si gatitului, prajituritului acasa rapid m-as dezvolta.

| maria14142 a răspuns:

Da

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Orice poate gati cand are o tableta langa el.De acea nu mor eu de foame.

| jewnina a răspuns:

Daca am internet pot sa gatesc aproape orice! (prajituri nu imi place sa fac)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

De ce?

| jewnina a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ar lua mult timp, pus si simplu nu ma atrage sa prepar prajituri, prefer sa le cumpar

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

"Cred ca ar lua mult timp" laughing, crezi gresit. desigur, depinde si ce faci. cand fac tiramisu, nu imi i-a mai mult de 30 de minute, hai 40 dar tot se merita pentru ca iese mai bun ca ala de la magazin, ce sa mai zic de chef sau negrese.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

Chec"

| Mariapetrupanainte a răspuns:

Nu foarte mult iubesc sa gatesc insa m-am invatat cate ceva sa fac,pot face zama nu chiar ca la mama dar e comestibila, sa coc piine si placinte, sa fac terci de tot felul, sa fac tocanita si un fel de tort, pirog, omuleta.Eu am zis ca pina ma duc la universitate am sa dovedesc si am sa ma invat a face de toate ca sa nu mor de foamebig grin dap pina cind am sa ma marit big grin nu-mi fac griji ma bucur pina cind de mincarea mamei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mariapetrupanainte):

"dap pina cind am sa ma marit " laughing, vezi, poate nu te mariti nici o data. ai grija, nu vorbi inainte tongue

| Mariapetrupanainte a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne fereste nu zi asa ceva ca nu vreau sa ramin fata mare, parca nu sunt chiar asa de urita ca sa nu ma ia nimeni.Ei si tu nu te gindesti ca ai sa te insori e si normal asa ceva, vezi si tu ca nu cumva sa nu te insori nici o databig grin.