| anonim_4396 a întrebat:

Filozofi sau idei filozofice,imi spuneti, va rog?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corect e filoSofie. Cu S.
Cred ca ai fi gasit foarte usor pe google, dar ok.
Filosofi remarcabili, dpmdv: Socrate, Platon, Aristotel, Descartes, Immanuel Kant, Hegel, Schopenhauer, Schelling, Leibniz.
Cel mai mizerabil, dar totusi destul de cunoscut, filosof e Nietzsche. Pentru mine nu exista, ca e un distrus, dar poate vrei sa-l stii.

Idei filosofice sunt teoria ideilor lui Platon, "cuget, deci exist" a lui Descartes, teoria introspectiei, "Dumnezeu e mort" a lui Nietzsche etc.
Daca mai ai nevoie, iti mai spun.

| sunt0anonima a răspuns (pentru anonim_4396):

Umm,Nu,uite,stiam de FiloSofie dar credeam ca e forma care se folosea în trecut, pentru ca doar in cărți am gasit Filosofie si, da, pe Google tot filozofie scrie deecilaughing
Siii, pe asta cu "cuget deci exist o stiam" happy
Sii am observat ca numele tau se apropie de cel al lui Platon
Poate esti in devenire?happy

| anonim_4396 explică (pentru sunt0anonima):

Nu ma intereseaza ce scrie pe google, iti garantez ca daca scrii "filosofie" nu va zice niciun om competent ca e gresit. Asta e forma folosita de filosofi, aia de la dex sa-si vada de treaba.

Ca Platon nu devii, ca Platon te nasti. Deci nu, nici macar nu are rost îndrăzneala comparației.