| Marius131415 a întrebat:

Fraților cu terapie cam in cat timp vindeci o depresie?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de gradul de gravitate al depresiei, daca este superficiala sau severa, daca cel bolnav intelege situatia si are vointa sa vrea sa se vindece, sau se complace in starea aia, putand dura intre 1an si 10 ani. Uneori depresia poate evoula si se ajunge la: anxietate, stari de panica, paranoia, schitofrenie samd.

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

N0-am auzit pe nimeni sa faca terapie si sa dureaza 10 ani depresia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Sunt oameni care au depresie cronica, suferind de 20-30 de ani...

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Pai da, dar nu cu terapie...ei aleg sa nu ia masuri, ca asa daca faci terapie n-are cum sa nu iti treaca in decurs de ani de zile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Nasa noastra de cununie a pierdut un copilas cu treizeci si ceva de ani in urma si a intrat intr-o depresie severa.
Ani de zile de tratament si terapie cu diversi psihologi si psihiatri nu au ajutat-o sa iasa din depresie, isi mai revenea dar nu a fost niciodata vindecata si nu este nici in ziua de azi, desi a ajuns la aproape 70 de ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Terapia da rezultate NUMAI daca cel care o face VREA si are VOINTA sa lupte cu depresia, facand numai ce este bine si ce este sfatuit, fiindca marea majoritate nu au putere sa se schimbe si colapseaza, desii arata lumii ac sunt vindecati, cand sunt singuri revin la forma lor de depresie.
Este al naibii de greu sa te vindeci de depresie, daca nu-ti schimbi in totalitate stilul de viata, renuntand la tot ce te-a dus la depresie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

în cat timp vindeci. E bine pusă întrebarea. Tu o vindeci.

| Dismally a răspuns:

Nu exista o durata standard, unii se pot vindeca intr-o luna, altii niciodata.

| Marius131415 explică (pentru Dismally):

Pai cunsoti tu pe cineva vindecat de depresie doar intr-o luna?

| Dismally a răspuns (pentru Marius131415):

Nu cunosc dar e posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am depresie, parintii imi dau un picior in fund si trece depresia, chiar si daca am 13 ani laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3-6 luni până la câțiva ani, depinde de complexitatea ei.
Combinat cu sport regulat ai șanse mari să scapi de depresie și cu tratament antidepresiv

| Marius131415 explică (pentru anonim_4396):

Cel mai frumos raspuns, dar cunosti care au scapat de depresie si dupa 3 luni?