| AbeautifulMind a întrebat:

Funda! Nu inteleg o chestie, care este ordinea aparitiei acestor 3 regimuri politice totalitare: Nazism, Comunism, Fascism? si care sunt de extrema stanga si dreapta.
Imi puteti explica? happy

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Comunism, fascism, nazism.
Comunism - extrema stanga, fascism - extrema dreapta.

| vladutcornel a răspuns:

Nazismul este o formă de Fascism.
Așadar, poți să spui că Nazismul a venit după Fascism.
Între Fascism și Comunism, e mai complicat.
Comunismul își are originea în ideile lui Karl Marx, din anii 1840, în timp ce fascismul modern a apărut prin anii 1880-90. Din punctul ăsta de vedere, fascismul vine după comunism.
Însă idei asemănătoare cu fascismul pot fi găsite în Grecia Antică, ceea ce ar pune Fascismul înainte.
Pe de altă parte, Karl Marx și alții considerau comunitățile preistorice de vânători-culegători o formă primitivă de comunism.
Fascismul și Nazismul, fiind înrudite, sunt ideologii de extremă-dreapta.
Comunismul, extremă stânga

| pufulescu a răspuns:

Comunismul cam prin 1850, teoretician Karl Marx in Germania. Fascismul a aparut in Italia la inceputul sec. XX ca forma de sindicalism, aparitia teoriilor in preajma anilor 1890.
Nazismul ca teorie undeva in preajma anilor 1880.
Instalarea la putere a fost in alta ordine : comunism, fascism, nazism.
Comunismul este stanga, celelalte doua de dreapta.

| Kaℓi a răspuns (pentru pufulescu):

Eu credeam ca nazismul a aparut in Germania prin anii '30, odata cu partidul national-socialist...

| pufulescu a răspuns (pentru Kaℓi):

Da, e usor de facut confuzie fiindca el nu spune daca se refera la nazism ca ideologie sau ca sistem politic. Am cautat pe wiki si primele idei, cele pe care se bazeaza nazismul acela asa cum il stim noi, au aparut prin 1880.

| AdrianVoicu a răspuns:

Nu, nu putem.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Toate in aceeasi era.