| andrei a întrebat:

Harry Potter sau Twilight? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Harry Potter, desigur.
Sa zic despre Twilight, am citit si cartile, am vazut toate filmele aparute pana acum, imi place si coloana sonora, dar e sub Harry Potter cu mult, nu e doar parerea mea, majoritatea crede asta + critici de filme, literatura (fantasy) si evident nu in ultimul rand si cei care au citit/vazut atat seria Harry Potter cat si seria Twilight. Chiar si coloana sonora HP e printre cele mai bune si memorabile! E muzica originala, orchestrala, nu melodii de la diverse trupe ce canta muzica dedicata in special adolescentilor. John Williams, compozitorul principal al soundtrack-ului Harry Potter, e cel mai faimos compozitor si cred ca si cel mai bun pentru orice film. E singura persoana in viata cu 45 de nominalizari Oscar pana acum, cele mai multe!
Oricum am citit cartile si vazut filmele ambelor serii, dar cel putin cartile Harry Potter sunt mult mai complexe. Gasesti o groaza de teme in aceste carti, mai ales de la volumul 5. Doar niste oameni cu gandirea primitiva spun ca e de copii, doar magie si nimic mai mult mai ales daca au mai si citit sau vazut macar vreun film cap-coada cu atentie(dar cu siguranta nu), daca nu, atunci parerea acestora este egala cu -1, nu 0!
J. K. Rowling a scris o capodopera! O creatie de geniu!
Sper sa mai scrie si alte carti la fel de bune macar!

In fine, am laudat cam mult Harry Potter din mai multe puncte de vedere(scris/citit, vazut, ascultat), dar e peste Twilight. In mod normal n-ar trebui sa le compar, cel putin la partea de romane/citit. Au subiecte diferite, dar mai au si cateva elemente in comun. Doar ca subiectul(cu toate ca include mult mai multa dragoste, nu e la fel de calitativa ca aia ce apare mai rar din HP) din Twilight e cam mediocru. E mai "special" pentru ca e amestecat cu elementele ale Fantasticului, altfel n-avea lumea chef de o varianta mai slaba de Romeo si Julieta laughing. Harry Potter intruneste multe teme. Plus ca Twilight a prins din pacate asa bine la public mai mult din cauza actorilor. Si aici ma refer la adolescentele innebunite de infatisarea lui Edward(o fantasma) data de Robert Pattinson(care are o tona de machiaj in fim), nu de calitatea actoriceasca, care nu e slaba, dar nici inalta. Sunt foarte multe adolescente innebunite, dar sa nu se inteleaga ca toate.

5 răspunsuri:
| L a răspuns:

Twilight pentru ca imi place mai mult povestea si modul in care actorii interpreteaza personajele.`

| Anileda a răspuns:

Harry Potter, imi plac mai mult actorii.

| devilll a răspuns:

Sunt povesti total diferite
dar harry potter ai fi sa aleg oricum
cartile harry potter mau fascinat le-am citit de mai multe ori toate volumele

| MANDY_2679 a răspuns:

Harry Potter CLAR!laughing Twilight e ieftin si comercialhappy HP e un SF cu stilwinkingsi a avut si are in continuare mult mai mult succes decat twilighthappy

| ilinca2002 a răspuns:

Harry poter