| Ionela_5966 a întrebat:

Hei aici vine cu regula de 3 simpla?

Pretul unui obiect este 50 lei. Pretul obiectului creste cu 20 % si apoi scade cu 20%. Noul pret este de... lei?

Sau explicati-mi cum vine?

Fundita si vot!

Răspuns Câştigător
| KarmaPolice a răspuns:

Nu se face cu regula de 3 simpla ci prin prin calcul elementar de matematica.
Ai pretul initial 50. Daca creste cu 20% asta inseamna (50*20)/100 adica 10, deci noul pret o sa fie 50+10=60.
Apoi scade cu 20%, deci ai (60*20)/100=12. Deci noul pret o sa fie 60-12=48

4 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Dumnezeule Mare - care noul pret poate cel cu adaos deoarece daca scade ramane pretul initial Vine ffffffffff simplu este pentru clasa a-I-a

| mTk273 a răspuns:

Noul pret este de 50 de lei. deoarece creste cu 20% si apoi scade cu 20% cum ar veni : " -20+20+50 = 0 + 50 = 50 " si ramane pretul initial.

| Ionela_5966 explică:

PetreConstanta asa este enuntul!

| baubomb55 a răspuns:

Sadness sa stii si u ca pretul este tot 50 de lei
20%-20%=un calcul nul =>ACEASI PRET