| anonim_4396 a întrebat:

Hei!

Am o întrebare pentru cei necăsătoriți, care au absolvit o facultate (sau care sunt pe cale să devină absolvenți ai uneia):

V-ați putea căsători cu o persoană cu studii medii de exemplu? Credeți că nivelul studiilor reprezintă un impediment în clădirea unei relații de durată cu o persoană?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu pentru ca are salariu mic. trebuie o femeie de afaceri sa nu depinda financiar de mine. Si fara casatorie fiecare la casa lui doar sexul sa fie baza pana cand unul zice nu mai am chef

| RAY a răspuns:

Daca e atee,agnostica,deista sau teista liberala nu ar conta acest aspect,nu as sta cu una fanastica, sa fie sincera, serioasa, amuzanta, si sa fie nebunatica

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci ma incadrez perfect in conditiile impuse pentru intrebare laughing

Ca raspuns, desigur ca da. Ce treaba are? Daca ajungi sa te casatoresti cu o persoana, nu cred ca mai conteaza asta. Conteaza liniste, iubirea si implicit fericirea din acea relatie.

Si eventual sa stie sa citeasca data de expirare a alimentelor.

| Mosotti a răspuns:

Eu am facultate si master de ex, nu ma deranjeaza sa ma casatoresc la o adica cu cineva cu studii medii, daca stie sa vorbeasca, are ceva in cap, arata atractiv, stie sa respecte, sa se comporte, avem ceva discutii, pasiuni comune, imi ajunge.
Deci nivelul studiilor nu prezinta si nu trebuie sa prezinte un impedient in cladirea unei relatii.
Oricum proba eliminatorie este fizicul, de acolo in colo se pune problema de altele.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca nu puneai pe primul loc fizicul iti notam raspunsul ca inteligent. Exteriorul se deformeaza cu timpul, interiorul ramane.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai tu nu cunosti cum sta problema cu natura umana?! Fizicul este proba eliminatorie, nu conteaza ca se duce, la tinerete alegem intai dupa fizic din pacate, ca, conteaza si celelalte calitati este corect, insa daca fizicul nu atrage deloc (nu ca atrage cat de cat, ca aia e altceva), nici nu mai intereseaza pe celalalt ce calitati mai ai, asta e realitatea, ca iti convine sau nu.

Dar pentru o relatie adevarata, corect, nu ajunge fizicul, ala ajunge doar pentru distractie, si celalalte calitati raman adica interiorul, cu alea se dezvolta iubirea matura, daca te referi la asta, ai dreptate. Deci fizicul este proba eliminatorie dar nu si suficienta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Aci intervine din nou filozofia frumosului: "Nu-i frumos ce (ca) e frumos, e frumos ce-mi (ca-mi) place mie".
Si acest lucru este adeverit de multitudinea frumusetii fizice si potrivirea sau nu a cuplurilor din acest punct de vedere.
Aici este o alta filozofie - a atractiei reciproce. Si primul simt care intra in actiune la o relatie interpersonala la prima vedere nu este simtul vazului, ci simtul olfactiv. Ca apoi sa intervina cunoasterea. Asta este necesara, deoarece creatorul arareori a pus in acelasi individ toate calitatile.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Aia cu ce-i frumos imi place mie ai dreptate intr-un caz, cand alegi intre mercedes, BMW, Audi si Volvo, si asta am mai zis chiar acum o saptamana parca la intrebarea lui RAY.
Daca 4 fete sau 4 baieti au nota 7-8 fizic, din 100 oameni, 30 sa zicem plac unul din ei, 25 % pe altul, 40 % pe altul ca difera figurile sa zicem si nu placa aceiasi la toti, si se aplica "frumos e ce-mi place mie".

Asa cum am tot zis, un om nu trebuie sa fie total neatractiv ca sa nu-l placi, adica ce zici tu.

Dar cand ai trabant si Audi?! Aici se schimba treaba, 0, 1 % ar alege trabantul, si din ceilalti 99, 9 % s-ar imparti iar in a alege intre cele 4 insi sa zicem (4 masini) de nota 7-8.
Nu confunda una cu alta ca nu e deloc acelasi lucru.

Fizicul emite trasaturi evolutioniste bune sau rele, noi nu am evoluat din punctul asta de vedere si deci regulile sunt valabile cele de de mult, o figura de barbat frumos egal masculinitate, bazare, forta, descurcareala, si o femeie frumoasa denota sanatate si fertilitate, inconstientul nostru e facut sa alegem in functie de astea.
Sa nu confundam cu cei atractivi cat de cat, ca aia-s okey daca la aia te referi, ma refer la aia care nu-s deloc atractivi sau atractive, ca-s si din astia, adica note de 2 sa zicem.

Ba chiar baietii rai sunt preferati, si nu conteaza cat de inteligenti sunt, ajunge doar sa stie sa aiba un comportament decent de baza ca oricine. Si stii ca asa e, asta apropo de calitati.

Si la copii se zice "vai ce frumos/frumoasa e", nu zice "vaaai ce bun ce destept e", aia zice dupa aia daca o zice.
Cand te duci la o intalnire te intereseaza in primul rand sa arati bine, sa te aranjezi, nu zici "vai ce sa discut eu acolo". Iar acolo discuti banalitati, ii doare pe aia sau alea in cot ca esti tu destept sau nu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Scoala preuniversitara da cultura generala. In facultate doar specialitate. In viata de familie si societate sunt necesare - in cvasiunanimitatea cazurilor - inteligenta, cunostinte generale (cultura) si scoala vietii.

| Nemessys a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......u-ca-nu-s/

ai aici cam 100 de raspunsuri. Spor la citit.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Uitasem că ai întrebat ceva în privința asta, la care am răspuns și eu...

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea ta care este?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

A stai, am uitat ca ai raspuns laughing

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Îs pisti tăt pi TpU... big grin

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu m-ar deranja, cat timp nu e o fata cu respect de sine sub nivelul marii, fiindca ar aparea mult mai usor complexe, precum: "dai de oameni mai culti decat mine"/"te invarti in cercuri mai inalte", etc.

| Eireann a răspuns:

Nu prea are importanta, nici studii, nici job.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Căsnicia este clădită pe iubire, nu pe studii...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce frumos ai spus...

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da aș putea

Nu, nu reprezintă

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

De multe ori o persoana care are mai putini ani de școală da clasa celor ce au 3 facultăți. Și școala asta. Dacă treci prin ea cu bănuți lui mămică și lui tăticu nu se alege nimic de tine. Deci as putea sa am lângă mine o persoana cu studii medii. Atâta timp cât țin la persoana respectivă și ne înțelegem nu ma interesează cata școală are.

| BecSpart a răspuns:

Motivul pentru care m-aș căsători cu iubita mea nu ar fi nota de 5 de la mare din clasa a 6-a. Nici faptul că ea nu a făcut facultate