| DiannaDi a întrebat:

Daca ati fi necăsătoriți, v-ati căsători cu o persoana divortata? Fara copii

25 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Concubinaj, da...casatorie cu acte, nu. Daca are si copii, nu as accepta nici macar concubinaj, ci doar o relatie bazata pe sex ocazional fara obligatii, daca vrea.

| Ofiintă a răspuns:

Doar în cazul în care aș simții faptul că el este persoana potrivită mie.

| darrio2007 a răspuns:

Da, dar numai dupa multe discutii, ca sa iti dai seama ce fel de persoana este, ca sa stii cu cine te incurci. La fel si reciproca.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu e o idee atat de stralucita. Daca a divortat ar fi putut fi o problema la el. E ca si cum cineva isi arunca gunoiul iar tu te-ai duce si l-ai lua in casa. Nu ai cum sa ai siguranta ca nu e o persoana care a cauzat problemele care au dus la divort. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Aasdfghj):

Si daca celalalt a fost de vina?! Nu sti daca acesta e de vina. Daca ne placem mult, incercam, vedem ce iese, daca nu iese aia e, dar daca iese e f bine.
Neincercand, sansele sunt cam zero.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Mosotti):

Am si spus ca nu poti avea siguranta. Si riscand poti sa ajungi impreuna cu un bataus happy Poate spune oricand ca sotia a fost vinovata. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Aasdfghj):

Si neriscand? Ai sanse zero sa dai de cineva okey.

Mai bine incerci. Ca asa si la nedivortat poti sa dai de unu care bate, deci e aceiasi loterie, nu ai nici o siguranta oricum, e acelasi risc.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Mosotti):

Fiind divortat deja iti pui mai multe semne de intrebare, e mai nesigura o astfel de relatie stiind acest detaliu. Nefiind casatorit, da, tot risti, dar fiind divortat risti mult mai mult. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Aasdfghj):

Risti si mai mult, dar ai sanse sa dai de ce trebuie, nu?
Daca nu incerci pornind de la premzia ca aaa domne daca dau de ce nu trebuie, unde ajungi? Ramai singura cuc chiar daca aveai sanse sa dai de cine trebuie, mai ales la varsta cand majoritatea celor liberi sunt divortati.

De fapt nu risti, stai in rel aia cat merge, cand nu mai merge, pleci si gata, pana la urma. Castigi si timpul ala frumus de pana s-ar strica relatia, si tot ramai cu ceva.

Eu gandesc asa:
Daca m-au dezamagit 10 oameni, poate urmatorul nu ma va mai dezamagi.
Nu zic "aaa gata, nu vreau sa mai cunosc parteneri sau prieteni, ca toti sunt la fel".

| Aasdfghj a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, nu sunt sanse sa dai de ceea ce trebuie. Raman la parerea mea. E ca si cum aduni gunoiul altuia. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Aasdfghj):

Sunt sanse si iti zic si de ce, nu sti cauza divortului.
Deci din start parerea ta nu este corecta.

Si nu sti daca el nu a fost ok, dar ea s-a schimbat, a dat de altul, si asa mai departe, de s-a dus dracu tot.
Sau ea, putea fi ea ok, si el sa fie nasol, asa ca asta nu inseamna ca ea nu poate fi buna pentru viitorul partener doar ca e divortata.

Multe femei isi neglijeaza barbatii dupa ce nasc! Si asta se stie, si unii pleaca desi ei sunt okey.

Tu zici ca si cum toti divortatii si divortatele sunt ei de vina, si din cauza asta vor repeta aceiasi chestie din nou, corect in cazul ala.
Insa nu e deloc asa, nu toate cazurile sunt asa.

Asa ca dat fiind ca nu sti care e aia si cealalta, sunt destule sanse sa dai de ce trebuie.
Gandirea ta anuleaza orice sansa de a gasi ce trebuie, si o ai ca si mecanism de aparare contra esecului si dezamagirii, dat fiind ca realitatea nu demonstreaza logica la chestia asta.

"Mai bine nu incerc, toti sunt rai ca doar de aia sunt divortati, deci nu trebuie sa incerc".

Real ce nu constientizezi, e asa in spate "nu incerc ca daca sunt dezamagit dupa aia?! Asa ca eu n-as suporta o sau inca o dezamagire, asa ca sansele sa fiu dezamagit asa sunt zero".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce nu?

| Mosotti a răspuns:

Pai de ce nu m-as casatori cu cineva divortat? M-as casatori si daca are copil sau nu are, important e sa ne placem mult reciproc.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Nu m-ar impedica sa am o relatie cu persoana respectiva. Dar eu nu sunt adepta casatoriei in general deci probabil ca as evita asa ceva.

| CIaudiu a răspuns:

N-ar fi un impediment faptul ca e divortata. Alte lucruri ma intereseaza.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| GirlOnline81 a răspuns:

Depinde.

| Dintrebare a răspuns:

Sigur, chiar si daca ar avea copii. Singurul lucru relevant ar fi sa fim compatibili si sa ne intelegem super bine.

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a răspuns:

Da,ce ar avea?

| Serket a răspuns:

Nu tin cont de acest aspect, nici daca ar avea copii.

| Ionescu_Marius_1988 a răspuns:

Depinde...