| Florentina9210 a întrebat:

Hei! Am si eu o intrebare pentru voi.

sa zicem, ca va place o persoana, o iubiti, o aveti la inima si de aceea nu v-o puteti scoate din minte

si acea persoana, nu va impartaseste sentimentele, va evita si asta va enerveaza si mai mult, o urati si o iubiti in acelasi timp

de ce a-ti fi in stare, pentru a o obtine sa zicem.v-ar bate gandul sa apelati si la metode mai putin ortodoxe sau v-ati resemna?

pe care principiu mergeti: 1 "trebuie sa fie a mea"', 2 "dragoste cu sila nu se face"?

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Fiindca aparentele insala.
Poate tu te-ai indragostit de imaginea lui, nu de el.
El ti-a aratat doar ce a vrut, defectele le-a ascuns.
De ce nu se apropie de tine?
Pentru ca stie ca tu te-ai indragostit de imaginea creata de el.
El stie ca tu meriti acea imagine, nu pe el cum este in realitate.
El in realitate are defecte, si nu vrea sa i le vezi, pentru ca ii este frica si stie ca tu esti entuziasmata de imaginea construita de el.
Te lasa pentru un om real care se aseamana cu imaginea aceea, de aia nu se apropie.
Se gandeste el, ca asa ar fi mai bine pentru tine.
Asta este un caz, sunt mai multe puncte de vedere.

| Florentina9210 explică (pentru Seba2013):

Asa este Seba! Mi-ai deschis ochii. Un alt raspuns bun. Tie iti dau funda!
Si pentru atunci cand mi-ai luat apararea impotriva lui ''kracilla' ala, si pentru acum ca mi-ai dat un sfat foarte bun!
Cum de nu m-am gandit la asta...

| Seba2013 a răspuns (pentru Florentina9210):

Mersi de funda.
Cu persoanele de genul asta, trebuie sa faci asa cum spune What's Up de la minutul 2:52 la 3:05 in aceasta melodie.
https://www.youtube.com/watch?v=p_D6MnPGO1A
Asta doar in cazul in care este timid, ai grija ca subiectul poate sa fie si un infractor.
Trebuie sa ne ajutati si voi fetelor.
Si noi baietii nu suntem chiar asa de indrazneti... suntem si timizi si avem nevoie si de voi ca sa luati initiativa.
Eu nu spun sa va avantati asa dintr-o data, trebuie sa o faceti asa mai subtil.
Cel timid are nevoie de initiativa voastra, dar trebuie sa aveti grija cu el, pentru ca inca nu il cunoasteti bine.
Va apropiati asa usor si vedeti cum este el in realitate(cu defecte).
Daca le acceptati(defectele), puteti sa faceti pasul urmator.
Daca nu....nu il faceti, ramaneti doar amici.

65 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Renunt asa cum o fac de obicei si zic, decat cu gandul ca ma ia de prost si se culca cu clandestini mai bine sa prosteasca un visator care isi depune baza in ea

| Alyra a răspuns:

Continui să visez. O să fim împreună în visele mele. Măcar acolo.
Dacă în realitate nu se poate. :/

| Musique a răspuns:

N-aș aprecia (respectiv iubi) un om care mă evită.

| Liviu a răspuns:

Dragoste cu sila nu se face, insa as putea sa fac aceea persoana sa isi bage mare unghie in gat.Sufar eu? sufera si ea punct.Pai ce dracu, ea se linge cu altu si eu sufar? Vai de inima ei va fi daca am cu ce sa o fac sa sufere, o voi face fara sa clipesc.Mmm

| RAY a răspuns:

Vorbesc din exprienta personala, cand mi-a placut mult de o fata nu am avut curajul sa-i spui de teama, frica ca nu ma va place sau ca ma faceam de rusine in fata ei, daca as place o fata as da-o uitari ca asa e cel mai bine

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Foarte bine gandit Ray!

| Drimmero a răspuns:

O las, daca persoana pur si simplu nu ma place, eu nu am face. Nu stau toata viata dupa o fata, sa fim seriosi!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Si daca si ea te place? Sa zicem ca mai are ''ceva'' pentru tine, ai lasa-o asa pur si simplu? Cum ar fi sa o vezi cu altul? Nu ti-ar pica rau la inimioara?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

In cazul in care NU m-ar place nu m-ar interesa, dar daca si ea ma place, totul e ok!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

''Totul e ok'', adica, vei lupta pentru ea?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Voi trece teafar prin razboaie pentru ea, bwuahahahh! Cum am mai spus, nu ma place, nu voi sta ca un lingau dupa "printesa"

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Am inteles, dar eu m-am referit in sensul in care si ea ar mai avea ceva pentru tine, si poate ii este greu sa se afirme, deoarece ii este teama de tine, intr-un fel..sa nu o dezamagesti.
Si cand zici ''bwuahaha'' nu e de bine laughing tii piept oricui!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Daca mi-am propus ceva, nu ma las pana nu duc pana la final, am ambitia asta care ma caracterizeaza!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Bravo! smug

| Seba2013 a răspuns (pentru Drimmero):

Drimmero, cazul tau este cel fericit.
In cazul tau nu apar problemele intocmite de ea.
Tu esti indraznet, bravo tie, toti ar trebui sa fie asa.
Dar altii sunt timizi, au nevoie de ajutor.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu am incercat asta, se stie prea bine, dar ma rog... Am priceput ideea. Daca reusesti sa intelegi ca dragoste cu sila nu se face este bine. Cu toate ca vrei asta. Merg pe principiul ca opusele se atrag. Trebuie sa fie si cineva care sa puna si ea suflet...

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Ce ai incercat? ''metode mai putin ortodoxe'', Bo?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu. M-am obisnuit cu gandul.

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Asta e viata! Stii cat de suparata am fost aseara, dar acum nu mai sunt. Si eu m-am obisnuit cu gandul, ca poate ii va fi mai bine cu tipa aceea. Mergem mai departe! E bine ca am ramas si amici.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Este bine happy
Sunt 100% ca o sa gasesti ceva perfectwinking

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Nu chiar perfect. Unul normal dar cu o mentalitate dezvoltata nu toti psihopatii!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Ai prins ideea oricum. Si ce ai cu metodele oculte? laughing

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Nu stiu, de ceva timp ma bate gandul asta.laughing nu ma baga in seama, am luat-o razna!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Stau cuminte zau asahee hee

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Glumeam, ma. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Stiu laughing

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Ei stii. Nu stii. laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Stii ca le am cu astea big grin

| OldSoul a răspuns:

Stiu ceea ce spui, am fost in aceasta postura, am mers pe principul ca ''dragoste cu sila nu se face'', asta este, chiar daca in fiecare zi imi trece prin minte merg mai departe, nu ii acord importanta, sa fie fericita cu cine este acum si aia este, nu este un capat de lume, exista si alte persoane care sa merite iubite mult mai mult, trebuie doar sa le gasesc.

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Asa este!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Florentina9210):

De ce esti de acord cu toti?

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

Pentru ca imi plac raspunsurile lor.

| J0B0MAT a răspuns:

2.
Dacă acea persoană nu mă place la rândul ei, deşi poate îmi e greu, nu o voi presa.

| Florentina9210 explică (pentru J0B0MAT):

Adevarat! Nu poti obliga pe cineva sa te iubeasca.

| SergiuBoss11 a răspuns:

As recurge la metode neortodoxe in prima instanta:amenintari, rapiremviolenta.
dar as lasa-o in pace la un moment dat.ce rost are sa o am langa mine daca e trista? n-as suporta gandul ca ar putea fi cu altcineva, dar m-as descurca.as trai cu speranta ca gasesc pe alta mai buna care sa ma faca sa uit.

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

Exact! Ce bine ar fi fost daca ar fi avut si ''ala'' gandirea ta!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Florentina9210):

laughinggandirea mea din prima instanta?(adica aceea cu amenintari, rapire si violenta?)

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

Partea cu ''rapirea'' imi place mai mult.
Stiu ca si cu mine ai avut un gand asemanator. laughing

| Florentina9210 explică (pentru Florentina9210):

Stai asa ca m-ai zapacit. Prima mi s-a parut amuzanta dar eu m-am referit la a doua! laughing

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Daca iubesti cu adevarat o persoana, iar dragostea nu este impartasita intrii in depresie, te zgarii pe ochi, iti tai venele. ajungi din ce in ce mai aproape de gura prapastiei. faci o gramada de lucruri neortodoxe.
nu cred eu ca daca o iubesti cu adevarat o lasi in pace.lupti pentru ea ca un leu.
eu nu ii cred pe astia de zic ca o dau uitarii, asa, pur si simplu.probabil iubirea lor se rezuma la o relatie de prietenie si nopti dormite in acelasi pat.

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

''nu cred eu ca daca o iubesti cu adevarat o lasi in pace.lupti pentru ea ca un leu.'' slava domnului ca nu are si ''ala'', cont aici. Ca nu as mai fi scapat de el. I-ai fi dat idei!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Poate e baiat bun...defectul sau cel mai mare esti tu

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

Sa stii. Dar nu prea e sanatos. M-a jignit ca nu am vrut sa ma culc cu el si acum ceva timp mi-a trimis la poarta niste indivizi, cica sa ma sperie. Imi e teama de el, intr-un fel. Si fratele sau cand ma vede in maxi, pune o figura la mine.el crede ca tot eu sunt ''vinovata''.

| RareşTPUro a răspuns:

Daca se intampla asa, voi comunica cu alte fete, ca sa ma faca sa nu mai imi fac sperante false si sa ma faca sa am sentimente ce pe viitor m-ar rani si m-ar face sa regret. Merita sa lupti pentru o persoana doar daca si ea are sentimente fata de mine, sa ma faca sa o conving ca este a mea. Asa daca n-ar avea sentimente si nici nu-i place de mine, nu merita sa lupt si sa imi fac sperante. Incerc sa o scot din inima si din mintea mea prin a vorbi cu alte fete (doar ca prieteni apropiati) sau sa ma atasez de o alta persoana ce ma place si ma accepta asa cum sunt si care poate prinde sentimente fata de mine.

| Florentina9210 explică (pentru RareşTPUro):

Nota 10 pentru raspuns, Rares!

| RareşTPUro a răspuns (pentru Florentina9210):

Iti multumesc pentru aprecieri Flore! ^_^

| Florentina9210 explică (pentru RareşTPUro):

Cu placere! ^_^

| Deaad a răspuns:

2.
Cine alege 1 e cam retardat.
Nu o sa te placa in veci, deci e inutil sa te fofilesti si sa te chinui pentru nimic.

| syd a răspuns:

As spera sa aiba sindrom stockholm

| Cristinaaa57 a răspuns:

Depinde cat de importanta e acea persoana, de obicei pe 1. Opusele se atrag, atat zic

| DoarBogdan a răspuns (pentru Cristinaaa57):

Dar daca intr-adever nu vrea. Pur si simplu. Si ai spus 1. Cum vine 1 si Opusele se atrag? Asta am zis si eu, dar ca este o contradictie, totusi...

| Florentina9210 explică (pentru Cristinaaa57):

Deci nu te lasi pana persoana aceea nu este a ta? Esti in stare de orice pentru a o obtine, sa inteleg?

| Cristinaaa57 a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai depinde de ce persoana este vorba... daca e vorba de aspectul fizic o las balta, dar daca isi da cu parerea asa si nu ma cunoaste cu adevarat merg pe 1

| Cristinaaa57 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am citit mai bine intrebarea, ignora faza cu ''opusele se atrag'' laughing

| Florentina9210 explică (pentru Cristinaaa57):

Sa inteleg ca nu te intereseaza intr-o mare masura aspectul fizic ci mai degraba comportamentul?

| Florentina9210 explică (pentru Cristinaaa57):

Si pe mine m-ai bagat in ceata cu ''opusele se atrag''. laughing

| Cristinaaa57 a răspuns (pentru Florentina9210):

Am vrut sa zic ca daca cineva nu ma place pentru aspectul fizic o las balta, dar din moment ce nu e vorba de aspectul fizic si isi da cu parerea asa si nu e asa fac tot posibilu sa ma cunoasca cu adevarat, daca chiar imi place de acea persoana

| DoarBogdan a răspuns (pentru Cristinaaa57):

Inteleg acum laughing
In sfarsit o Cristina care intelege ce zic laughing
Florentina, stii la ce ma refer laughing

| Florentina9210 explică (pentru Cristinaaa57):

Ai apela sa inteleg si la metode oculte?

| Cristinaaa57 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nici chiar asa happy

| Chamelon a răspuns:

Clar 2. Iubirea fortata, nu e iubire.