| Gabriela2311 a întrebat:

Hei,are cineva definitia schitei si caracteristicile ei, adr de clasa a-5 a,deoarece trebuie sa argumentez de ce textul,,Vizita" este o schita, dar eu nu am cum deoarece un... a sters tabla inainte sa apuc sa scriu tot.(era ultima ora si doamna plecase)

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor, într-un timp relativ scurt.

Trasaturi:
-Schița are un caracter dramatizat - de foarte multe ori dialogurile pot fi mai importante decât narațiunea propriu-zisă.
-Acțiunea schiței se desfășoară pe o durată scurtă și are loc, în general, într-un decor unic.
-Personajul principal este caracterizat într-o manieră stilizată, construcția sa fiind realizată din perspectiva unei trăsături interioare.
-Există puține personaje.
-Modul predominant de expunere este narațiunea împletită cu dialogul.