| kataking12 a întrebat:

Ajutati-ma pls cu ceva... Spuneti-mi si mie definitia schitei sau ce e schita mai pe scurt. MS:* DAU FUNDA +VOTTTlove struck

Răspuns Câştigător
| EuEduard a răspuns:

Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor.
Însuși termenul „schiță" este slab reprezentat în alte limbi, rivalizând cu alte concepte, introduse mai târziu și mai intuitive (de exemplu, în limba engleză, schița – sketch story – poate fi ușor asimilată cu short story sau chiar short short story, niciuna dintre cele amintite neavând un corespondent direct în limba română). Din acest motiv, mulți potențiali autori de „schițe" (conform definiției ei românești) vor fi încadrați în alte delimitări. Totuși, câteva nume recunoscute sunt: rusul Anton Cehov, autorul englez Saki și australianul Henry Lawson (toți au activat la finele secolului al XIX-lea și începutul secolului XX).
Please funda

1 răspuns:
| Tacii a răspuns:

Shita reprezinta un episod din viata unui personaj, acest episod parcurge o intreaga zi.