| Anonymous56 a întrebat:

Care-i definitia schitei? Dar cat mai pe scurt sa fie.Tks

Răspuns Câştigător
| LolaKissTheGirl a răspuns:

Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor. Schița are un caracter dramatizat, de foarte multe ori dialogurile pot fi mai importante decât narațiunea propriu-zisă. Acțiunea schiței se desfășoară pe o durată scurtă și are loc, în general, într-un decor unic. Personajul principal este caracterizat într-o manieră stilizată, construcția sa fiind realizată din perspectiva unei trăsături interioare.

Mai multe afli aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Schi%C8%9B%C4%83_(literatur%C4%83)

18 răspunsuri:
| BeHappyForMe a răspuns:

Schiţa este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acţiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenţei lor.

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Schiţa este opera epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acţiune restrânsă, la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenţei lor.

Răspuns utilizator avertizat
| aliss23 a răspuns:

Opera epica de mica intindere, cu o actiune simpla, in care autorul infatiseaza un moment semnificativ din viata unuia sau mai multor personaje happy
fundita?big grin

| Botix a răspuns:

Schiţa este specia în proză a genului epic, cu o acţiune concentrată, personaje puţine ce se desfăşoară într-un interval de timp scurt şi surprinde un singur moment semnificativ din existenţa unuia sau a câtorva personaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schita este o opera epica in proza de dimensiuni feduse cu o actiune restransala care participa un numar mic de personaje surprinse intr-unmoment semnificaiv al existenta lor

| IncorrectUsername a răspuns:

Schita este o naratiune de mici dimensiuni in care se relateaza un episod semnificativ din viata unui personaj.

| Criss999 a răspuns:

Schiţa este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acţiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenţei lor.

| ClaudiuEly a răspuns:

Schita este o opera epica- o naratiune- in proza, de mici dimensiuni, in care se relateaza o singura intamplare semnificativa din viata unor personaje. Actiunea din shita se petrece intr-un interval de timp scurt, cel mult o zi, si intr-un spatiu restrans.

| skate19 a răspuns:

Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor.
Schița are un caracter dramatizat, de foarte multe ori dialogurile pot fi mai importante decât narațiunea propriu-zisă. Acțiunea schiței se desfășoară pe o durată scurtă și are loc, în general, într-un decor unic. Personajul principal este caracterizat într-o manieră stilizată, construcția sa fiind realizată din perspectiva unei trăsături interioare... FUNDA?

| aureliantanase_3804 a răspuns:

Schiţa este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acţiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenţei lor.

| TeoNV a răspuns:

Schita este o opera epica de mica intindere, cu o actiune simpla, in care autorul infatiseaza un moment semnificativ din viata unuia sau mai multor personaje happy

| LordIce66 a răspuns:

Schita este o specie literara a genului epic in care se prezinta un singur moment din viata acelei persoane

| DeeeDeee a răspuns:

; xx Schita este o opera epica, restarnsa cu un numar mic de personaje, care sunt surprinse intr-un singur moment al existentei lor
I.L.Caragiale a scris cele mai multe schite.

| cristina_5701 a răspuns:

Si eu tot asta caut...dar acum am gasit prea multe raspunsuri

| Jeleru_Codruta_1975 a răspuns:

Da da
pre multe raspunsuri si toate aceleasi
nimeni nu a sis un lucri foarte important: are un singur fir narativ
aveti grija sa scrieti la teste si exanene si asta ca e posibil sa va scada din punctaj
bafta multa la ce va rebuie

| caprioarabianca a răspuns:

Schita este specia literara a genului epic in proza, care reprezinta o intamplare semnificativa din viata personajului principal; schita are un loc si un timp al actiunii bine determinat