| Marianajjhv a întrebat:

Hei! Care e faza cu viza SUA în cazul în care vrei sa te căsătorești cu cineva din SUA? După cât timp te poți căsători/ mărită? Mersi!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te poti casatorii cand te cere de nevasta, de altfel nu-i nici o faza, doar o formalitate legala in care trebuie sa dovedesti autorizatilor americane ca erai intr-o relatie sentimentala cu un american de cel putin 2-3 ani, ca va iubiti si urmeaza sa va casatoriti.
Evident ca trebuie sa ai scrisori sau emailuri de la inceputul relatiei cu americanul respectiv, din care sa se vada clar ca sunteti indragostiti si doriti o casatorie legala,
Povestea este credibila si acceptabila de autoritatile americane, daca relatia este de cel putin 2-3 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hei! Care e faza cu viza SUA în cazul în care vrei sa te căsătorești cu cineva din SUA?
Te poți căsători oricând. După aceea ceri viza.
După cât timp te poți căsători/ mărită? Mersi!

| relian a răspuns:

Te casatoresti cand vrei tu sau amindoi. Ai 2 optiuni.
-Sa vina persoana din State si sa va casatoriti in RO.
-Sa mergi tu in State si sa va casatoriti acolo.

Eu iti sugerez optiunea sa mergi tu, sa vii aici si sa te casatoresti aici.
Inca o chestie de stiut.Te poti casatori oricind, cu oricine, dar nu poti ajunge aici, daca cel din State nu este cetatean american.

Iti spun sa stii, in caz ca cel din State nu-i cetatean, nici o sansa sa ajungi pe aici, asta iti garantez.
Deci obligatoriu trebuie sa fie cetatean american sa te poata chema aici, ori sa te aduca casatorit din RO.

Ok acu, de ce am spus ca e mai bine sa vii tu aici? Pentru ca un cetatean american iti poate face o invitatie de logodna, asta nu te costa mare lucru, te duci la ambasada, acolo cit se da 100-150 dolari, la interviu, iti pun aia viza pe nu stiu cate luni, ori cit o mai fi acum, te urci in avion si vii aici.

Daca te casatoresti in RO e mai complicat, te complici aiurea.Treb sa te duci nu stiu la ce controlale medicale, sa faci nu stiu ce chestii, deci sa eviti orice complicatii, sau chestii inutile, invitatia de logodna e cea mai buna.

Aici cand vii ai la dispozitie nu stiu cit timp sa te casatoresti, e simplu, te duci la primarie, va casatoreste acolo, apoi cu actele mergeti la emigration, aratati actele, si o sa ti se dea un greencard, nu stiu exact de care, provizoriu sau permanent, depinde de tara, de stiu si eu ce legi mai sunt acum.

Ce pot sa iti spun, cineva care s-a casatorit in RO a adus pe respectiva aici, a trebuie sa faca pe acolo acte ce am spus mai sus, dar aici cand a ajuns i-au dat greencard permanent.

Mai cunoasc pe inca cineva, la fel sia adus o femeie din RO, nu am intrebat daca s-au casatorit acolo sau aici.
Altu si-a luat de nevasta una din Africa, ce stiu de asta sigur, aia are greencard temporar.

In sf nu mai conteaza ce faci si unde faci, eu asa recomand sa faci, aia cu viza de logodna, scapi de orice alte rahaturi.
O sa fii ca orice roman cu viza, care merge in vizita in State, nu o sa ti se ceara absolut nimic.

Daca merita sa te casatoresti? laughing hai ca esti tare de tot.Tu nu stii daca vrei sa te casatoresti sau nu? Ori de ce ai intrebat daca merita?

Daca merita sa vii aici? Depinde citi ani ai, depinde ce stii sa faci, ce vrei sa faci, etc. Daca nu-ti place munca, mai bine ramai in RO laughing america nu-i pentru astia care o lalaie, sau care is certati cu munca.

Aici nu-ti da nimeni nimic, ajungi pe strada daca nu muncesti.Iti da statu ceva, doar daca ai copii si nu ai venituri, dar sa ajungi in situatia asta, eu mas ascunde sa nu mai ma gaseasca nimeni. laughing

Am auzit de la un alt roman de prin nord, a venit ala aici in Texas, romanii de prin nord, majoritatea ar apela la ajutoare soaciale laughing nu stiu de ce, doar zic si eu ce am auzit la altul.

Eu asa personal pe aici, toti cei cunosc si care au venit direct in Texas, toti muncesc, nu e nimeni sa ia ajutor social.

Ca idee aici trebuie sa muncesti, nu e ca in RO sa stiu si eu sa te rupa cu munca, dar pe aici nu e sarbatoare in fiecare zi, asa cum este in RO laughing
Aici o sarbatoare tine 1 zi, atit tine, iar daca se nimereste simbata sau duminica, iti da luni sau vineri liber si platit.
Acum fctie de unde muncesati, poti munci si cand e sarbatoare, ca de altfel ca si in RO, aia la magazine muncesc de anul nou, de craciun etc nu?
Aici asa este, singura zi cand este pustiu peste tot aici, e de Thanksgiven, in rest is joburi unde lucrezi.Bine ca ti se da liber in alta zi, aici se munceste 5 zile pe saptamana cate 8 ore pe zi, depinde de job cum am zis daca e de Luni-Vineri, sau daca e program flexibil.

Ce iti pot spune, daca te casatoresti ca roman cu un cetatean american, dupa ce primesti greencard si daca este permanent, dupa 3 ani deja poti deveni si tu cetatean american, asta sigur, stiu asta sigur, personal am ajutat pe cineva in sensul asta.

Deci cetateanu din State iti trimite tie o invitatie, merge la un notar pe aici, stie ala ce sa-i dea, ii spune pentru ce este, invitatie de logodna, iar tu cand primesti invitatia, mergi la ambasada americana din Ro sau orice alta tara, nu neaparat trebuie sa fii in RO, chiar de esti roman, poti sa fii in in Italia, in Germania etc, mergi acolo la ambasada, arati invitatia, iti fac o programare, iti spune ce sa aduci cand vii, te intreaba aia unia alta, apoi iti da viza, ai ajuns deja in America laughing