| Bandala a întrebat:

Hei!

De vreo 2 saptamani ma confrunt cu o problema, si anume teama de a nu rosi in public.
Ei bine, sunt o persoana timida de cand ma stiu, dar treaba sta in felul urmator. Acum cativa ani am crezut ca am scapat de acest defect, de a rosi, dar de vreo 2 saptamani. problema a revenit. Vad ca a revenit, dar sub alta forma. Nu stiu de ce de fiecare data cand vorbesc cu cineva ma gandesc imediat sa ma abtin sa nu rosesc... lucru ce o sa se intample mai mult ca sigur. Nu se manifesta asa. Cu prietenii ma simteam in largul meu. dar acum fac la fel si cu ei.

Exista ceva tratament fara psiholog? Va rog sa nu spuneti ca sa nu ma mai gandesc. e imposibil si mi se pare o modalitate extrem de tampita. ca efectiv nu ai cum sa nu te gandesti.

Nu mai pot sa intretin o conversatie deloc. desi ma descurcam bine pana acum 2 saptamani.

Nu-mi spuneti ca este dragut ceea ce mi se intampla pentru ca nu e asa. Efectiv urechile mi se invinetesc. parca mi se umfla capu si ochii imi devin umezi. Mai putin si explodez. Nu pot sa accept asta. e super inestetic si stresant.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stresul iti cauzeaza aceasta inrosire prin marirea fluxului sanguin. Incearca sa te detasezi de gandurile care te streseaza ( si nu mai spune ca nu se poate, ba se poate! daca timp de cativa ani ai putut sa nu ai astfel de ganduri, acum de ce ce n-ai putea? ) - poti sa incerci meditatia, autosugestia sau vizualizarea mentala in timpul liber ca sa te relaxezi si sa inveti sa-ti gestionezi mai bine gandurile negative, iar cand discuti cu o persoana concentreaza-te pe dialog, uita-te in ochii ei si nu te ma lasa distras de alte ganduri. Trebuie sa constientizezi ca nu te ajuti cu nimic daca te stresezi si te gandesti ca o sa te inrosesti, doar te agiti iar fluxul sangelui se va mari iar tu in scurt timp te vei inrosi => cerc vicios ^^ Poti sa incerci sa bei lichide reci daca te-ai inrosit.

| Bandala explică (pentru anonim_4396):

Pai vezi, asta e. cand incerc sa ma concentrez mai mult pe dialog atunci mut privirea in alta parte si bufff...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bandala):

Dar pana acum nu te "impiedicai " de problema asta, trebuie sa o depasesti. Sa iti distragi atentia de la ea, sa nu ii mai dai importanta.

| Bandala explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, simt ca am innebunit. Acum ma manifest la fel si cu familia. Nu mai pot vorbi cu nimeni si incep sa ma gandesc sa ma izolez social si nu vreau. Ajutor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bandala):

Daca te feresti de ceva doar iti intensifici problema si trairile cand dai peste ea. Trebuie sa te expui, ca sa o depasesti. Incearca totusi meditatia, autosugestia si vizualizarea mentala ca sa te mai relaxezi, daca nu vrei sa apelezi la un psiholog. Pana la urma problema ta tine de un blocaj psihic, trebuie sa accepti ca nu este permanenta si sa nu te mai concentrezi pe ea.
https://68.media.tumblr.com/......o1_500.gif

| 393Dan a răspuns:

Daca esti fata machiaza-te pe obraji sau prin locuri unde mai mult rosata se evidentiaza. Daca esti baiat, um...pentru moment nu stiu poate sa porti ochelari de soare din aia mari, mai ales ca vine vara. Insa pe terment lung poti sa-ti lasi sa-ti creasca parul lung. Ca sa-ti acopere urechile si prin imprejurul la fata, pe langa obraji.
La nivel psihologic, asta de-acum singur gasesti o cale sa lupti cu ea.