| Lyss . a întrebat:

Hei! Există vreun mod să-mi "reformez" scrisul? Scriam foarte urât, dar cu timpul am început să-l mai corectez. Totuşi, când ies la tablă scriu foarte urât şi şterg de mai multe ori până se înţelege ce scriu. Există vreo metodă să să-mi schimb modul de a scrie? Mulţumesc anticipat. Dau fundiţă.

Răspuns Câştigător
| karellen a răspuns:

In primul rand e firesc ca scrisul de la tabla sa difere/sa fie mai urat decat cel de mana de pe caiet. oricum, nu prea ai ce sa faci in privinta asta pentru ca nu scrii la tabla asa des ca pe hartie si nu ai cum sa dobandesti exercitiu.
si eu scriam urat la inceputul liceului - mare, literele labartate si inegale, randuri oblice etc. mi-am impus sa-mi schimb stilul de a scrie si - usor, usor - am reusit, cu fiecare litera in parte. mereu cand scriam ma gandeam constient cum vreau sa fac litera, in loc de a o scrie automat. si asa am reusit sa-mi transform scrisul cel mare si urat intr-unul mic, chitit si lizibil. dar e o chestie de ani, totusi

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Trebuie sa fii tot timpul atenta si constienta atunci cand scrii, sa nu scrii mecanic, sa te concentrezi ca sa-ti iasa literele asa cum ti le doresti si cu timpul scrisul tau se va mai corecta.
Bafta!winking

| MichelleC a răspuns:

Ei bine ai putea sa incepi prin a tine caietul in alta pozitie.incearcasa indrepti intr-un fel pixul cand scrii si sa il ti incordat daca pot sa zic asa. eu asa am facut si am reusit. Aveam aceeasi problema ca si tinne. Sper ca te.am ajutat >big grin