| Lol_1641 a întrebat:

Dragi useri am sa va spun ceva! (Scriu, URAT, da SCRIU URAT) nu stiu cum s`a intamplat asta pana in clasele 1-6 era okay scriam acceptabil, dar acum am un scris de "Minune" aveti vre`o idee cum asi putea sa corectez asta?!?!?!

*cateodata scriu asa de urat incat abia inteleg si eu ce am scris*

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Scrie mereu calm.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Eu vreau sa scriu urat si nu pot. M-am saturat sa imi ceara toti caietelewaiting
Am incercat sa scriu urat, sa scriu cu pixul, sa scriu cu stanga, sa scriu intr-o parte, sa scriu prescurtat.Degeabastraight face
E bine sa nu iti intelegi scrisul pentru ca inveti din manual si e mai complex acololaughing

| valy a răspuns:

Da-ti interesul mai mult. daca te grabesti si etc. logic ca faci greseli.

| valy a răspuns:

Si in plus nu este mare problema.se gaseste loc de munca.doctor te face tatatongue

| αℓγήα ツ a răspuns:

Eu in fiecare an am un alt scris:)
pana in a4a-a5a scriamm mare[maree]acum:">, ft mic si aproape de tipar [mrg njtu dce zic asta:))]scrisul se interpreteaza psihologic, daca scrii mare[laudaros], mic[inchis in sine], frumos[iti plac lucrurile bine facute].
Iata cateva din tainele scrisului:

aplecarea scrisului spre stanga denota inclinatie spre trecut, conservatorism si centrare pe sine;
aplecarea scrisului spre dreapta, denota perespectiva spre viitor, altruism, optimism.;
scrisul grupat in partea de sus a paginii, grafologii o traduc ca fiind al unei persoane imaginative, spirit constient, a carui activitate psihica este dominanta;
scrisul grupat in partea de jos a paginii, este al unei persoane cu predilectie inconstienta, orientata spre materie si fizic;
scrisul colturos este semnul unui refuz sau a unei greutati de adaptare;
scrierea simpla (fara amploare) – sinceritate, modestie, claritate intelectuala, dar daca are monotonie in forme indica lipsa de fantezie, ariditate.
scrierea ampla – forta, fantezie, iar daca este ampla dar intr-o scriere nearmonica, banala, denota slabiciune si confuzie in gandire
floricelele, adaugirile, trasaturile complicate (exagerate)denota exagerarea intereselor, supraestimarea detaliilor si uneori disimulare.
scrierea mare (peste 3 mm), inalta sau larga- entuziasm, exaltare, lipsa de concentrare, dar si orgoliu, aroganta sau mania grandoarei.
scrierea mica (sub 2 mm) – realism. obiectivitate, precizie, umilinta, modestie, respect, dar si lipsa de elan, inflexibilitate, teama, indoiala de sine;
scrierea crescanda – naivitate, spontaneitate, incapacitate de a intelege pe altii;
scrierea stransa – autocontrol, moderatie, economie, egocentrism
scrierea larga – ambitie, franchete, sociabilitate dar si superficialitate.
Sunt multe alte caracteristici ale scrisului care prin combinare pot duce la un "portret robot" al celui care a scris. Toate caracteristicile au atat componete pozitive cat si negative. Nu exista un scris perfect sau ideal.
http://minteaumana.wordpress.com/......rafologia/
depinde si de starea pe care`o ai.
mie mama in a6a sau a5a[nu mai stiu:))]nu imi intelegea anumite litere.si mi-a facut caiet dictando acasa sa fac literele sa se inteleaga:))si scriam acolo 7-8 pagini de litere[ma simteam ca in clasa 1:">]. poti incerca la mine a dat rezultate:D

| Tanase_Stefan-Octavian_1988 a răspuns:

Am o clega si scrie incet, trebuie sa scrii incet si cu grija