| Parakeets a întrebat:

Hei, știți dacă la Gara de Nord din Timișoara se poate lăsa bagajul undeva, securizat?
Am prea mult bagaj și am tren abia la ora 9 seara și până atunci aș vrea să rămân pe Bega, să-mi iau la revedere de la Timișoara.
Sau credeți că dacă-l las în drum, mi l-ar fura cineva? Pentru că am nevoie de șervețele și magazinele văd că sunt departe, iar eu am mult bagaj și nu mai pot face un drum cu tot acest bagaj după mine.
Oare dacă-l pun sub pod, poate fi ok?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmm... in gara din Zwolle sunt seifuri cu plata, le inchiriezi pentru o zi. Nu stiu daca au asa ceva in gara din Timisoara.

| Parakeets explică (pentru doctorandus):

Interesant. happy
Dar la noi din păcate nu e așa. Într-o gară de la noi, de obicei nu sunt nici măcar scaune, acoperitori pentru ploii, în unele mai sărăcăcioase și prin altele mai ok, oricum s-au vandalizat până și alea pentru că mereu observ câte un homelless făcându-și casă pe acolo sau mirosind a urină. sad Nu mai zic de grafiti și alte nebunii.

Dar în acest secol, în care toată lumea e mai mult pleacată decât acasă, ar cam fi cazul să înceapă să facă și la noi astfel de cușete și chiar poate ar merita și gările noastre o mică mare modernizare.

Zic și eu. Ca fată singură ce călătoresc, plec mai mult cu o traumă după ce călătoresc într-o zonă nouă și am contact cu o gară de la noi din România. Ba de multe ori am observat că apuc chiar să-mi fac o impresie proastă despre o zonă sau o localitate chiar faină, a României, doar pe baza unei prime vederi a gării acelei localități. Vorba aia "Prima impresie contează." Poate ar trebui și Statul nostru să mai lucre la această primă impresie a turismului.

| dullcat a răspuns:

Nu lasa niciodata bagajul neasupravegheat in locuri publice.Te poti trezi cu surprize extrem de neplacute.

| blackann a răspuns:

rolling on the floor)) ai nevoie de servetele umede in caz ca te apuca c*carea in parc si te bagi sub pod?

really, patricia?! wow. nu poti sa-ti bagi servetelele in geanta, wtf is the connection?

wow.