| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare: cum as putea intelege si vorbi fluent lb. Engleza? Mentionez ca gramatica o cunosc destul de bine, iar sa traduc (vazand, scris) din engleza in romana ma descruc perfect as zice, de asenenea cunosc toate cuvintele de baza, sau cele mai uzuale.si daca aici mi-as da un 70-75% cand vibe virba de a formula o propozitie in engleza, a vorbi fluent sau a intelege atunci cand ma uit la un film sau cand ascult un vorbitor de lb engleza, am un maxim 3%. Vreau sa invat lb engleza deiarece ma voi angaja curand si mi se cere cunoasterea unei limbi straine, obligatoriu. Am fost si la meditatii acum cativa ani vreo 1 an jum si rezultate catre zero.si am fost la 2 profesoare. Eu voiam si inainte sa invat engleza dar acum subt ft stresata deiarece mi se impune la locul de munca, ma voi angaja la 1 septembrie, va rog din suflet sa ma ajutati, ar insemna ENORM, ce pot face luna asta ca sa ajung sa vb fluent si sa o inteleg, timp la dispizitie zilnic pentru engleza as avea 5 ore si as face zilnic daca aveti vreo idee ingenioasa, sunt disperata

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Singurul lucru pe care il poti face e sa vorbesti engleza, deci cauta unde si cu cine. Oricum la job chiar daca zice ca e obligatorie nu cred ca te pune nimeni sa vorbesti acum asa repede, poate doar de nevoie, nici nu stiu ce fel de job e, doar presupun.
Solutii minune nu stiu sa iti dau, inveti sa vorbesti doar daca exersezi si asta presupune si timp. Adica te poti inscrie la voluntariat unde ai de-a face cu strainii, cauta pe net straini din Romania sau din afara si imprieteneste-te cu ei ori pe net ori fata in fata, deci trebuie sa ai cu cine conversa in primul rand.

| Legion7X a răspuns:

Gramatica nu este așa importantă în engleză o poți învăta cu timpul.
Unii exagerează rău de tot
cu engleza se cred mari și tari că știu gramatică dar nu știu destule cuvinte și expresii pentru ale traduce.
Dacă cineva nu știe să scrie asta nu înseamnă că nu poate lega si o comunicare sau să vorbească elevat.

Și dacă îl pui pe unul care s-a dus în Anglia și a stat 12 ani îl face praf pe acela cu gramatică nu neaparat că cel care a stat 12 ani a rupt manualul căutând să analizeze fiecare verb, substantiv, etc ci din simplul motiv că omul s-a lovit de toate cuvintele și vrei nu vrei a băgat la dovleac fără prea multă bătaie de cap.
Asta care vrea să înțeleagă care nu treaba lui.
Este exact cum ți-aș spune eu un discurs care conține cuvinte sofisticate dacă nu înțelegi sensul degeaba ști gramatică.

Și te rog nu căuta să-mi analizezi cum am scris la prima apariție deoarece nu cred că ne știm unul altuia ce cunoștințe avem despre câte ceva mai bine fi modest