| king992 a întrebat:

Am o intrebare... daca se tot leaga un coleg la scoala de mine si am fost si la directoare din cauza asta, pot sa o amenint pe directoare ca dau scoala in hudecata daca nu-l exmatriculeaza sau ii scade nota la purtare la cat vreau?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Părinții tăi trebuie să facă o reclamație scrisă, unde să prezinte problema cu care se confruntă fiul lor, reclamație care se depune la secția de poliție de care aparține școala (ori, cea mai apropiată secție de poliție).
Doi-trei polițiști vor veni la școală și îl va lua la întrebări pe colegul tău. Va primi amendă (între 500-1000 de lei) dacă se va constata că e vinovat. Să știi că poliția va pune întrebări și colegilor tăi, deci se va investiga situația în amănunt.
Ai grijă, dacă se va constata că e vina amândurora, riscați amândoi amendă! Cât despre scăderea notei la purtare, nu o decizi tu.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii serios si vezi-ti de treaba, o sa fii tu sanctionat disciplinar.
Daca ai dovezi fa o reclamatie scrisa la conducerea scolii si apoi la IS, daca scoala nu ia masurile necesare impotriva celui care te agreseaza.

| Caro34 a răspuns:

Ar mai fi o idee: de ce se leaga de tine? Ce i-ai facut sau ce nu i-ai facut? Daca nu vrei sa detaliezi aici, imi poti scrie pe privat! Numai bine!