| Pufuletmic a întrebat:

am si eu o intrebare, deci azi eram la scoala si un coleg ma tachina si am inceput sa alerg dupa el prin clasa si am dat o banca jos iar colega aceea (fata careia i-am dat banca jos) s-a dus la directoare iar directoarea a zis ca ne scade nota la purtare si mie si colegului meu. Maine am ora de romana (directoarea fiind profesoara de romana) si o sa ne certe sau o sa sara la noi, deci ce sa-i zic ca am facut ca sa ma salvez si eu si colegul meu, ce sa-i spunem ca am facut (motivul pentru care am dat banca jos) stiu ca nu am facut bine dar ce sa-i faci suntem copii! funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| MiruD a răspuns:

Colega ta e un pic... hmm. Sa te duci la directoare doar pentru asta? laughing
Spune-i ca ai iesit din banca ta repede, ca te scapai pe tine, si ai dat peste banca ei...Te grabeai sa ajungi mai repede la baie. big grin

| navinia a răspuns (pentru MiruD):

Da...intruna ai raspunsuri bune! Te rog sa-i dai funda Pufuletmic! big grin)

| MiruD a răspuns (pentru navinia):

Mersi Navinia. Dar fiecare face ce vrea. Daca vrea e bine, daca nu, iarasi e bine. Eu raspund cu gandul de a da o informatie buna si de a ajuta. Daca respectivul considera ca merit, o va face! Te pup.

| navinia a răspuns (pentru MiruD):

Si eu! :* big grin

| Pufuletmic explică (pentru MiruD):

Multumesc! Te pup!

| MiruD a răspuns (pentru Pufuletmic):

18 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Şi dacă eşti copil nu poţi suporta consecinţele faptelor tale? Dacă banca cădea peste cineva şi era mai rău?

| Pufuletmic explică (pentru hummmer):

Tu nu ai fost copil? serios cine era cuminte ca un sf cand era mic, toata lumea a facut prostii! perfectiune care esti!

| MiruD a răspuns (pentru hummmer):

Nu poti judeca un copil la fel ca si cum ai judeca un adult. Sunt metode diferite. Cum ar fi sa iei la bataie un copil, ca a varsat o cana cu lapte pe covor. Asta e. Cum a zis si Pufulete, toti cand am fost mici am facut nazbatii. De cate ori nu mi-am spart capul, sau am avut incidente la scoala...off. happy

| hummmer a răspuns (pentru Pufuletmic):

Habar n-ai tu ce copilărie am avut eu, când profesorii erau răi şi te băteau din nimic, şi nu îndrăzneai să ridici privirea, nu ca acum că nu au voie să vă scoată la tablă că-i daţi în judecată.
Stai pe net şi cauţi minciuni să îţi acoperi prostiile în loc să-ţi ceri scuze pentru ce ai făcut. Când vei creşte tot în minciună te vei înveli?
Vouă nu vi se spune la şcoală să nu fugiţi prin clasă, pe hol? Crezi că degeaba vă spune treaba asta? Dacă de mici nu respectaţi nişte reguli elementare să nu vă mire ce veţi păţi mai târziu.

| hummmer a răspuns (pentru MiruD):

Sigur.
Aha,şi de ex un copil de 10 ani care îţi intră în casă şi te jefuieşte,cum îl tratezi?
Şi nu compara o greşeală, a vărsa cana cu lapte cu încălcarea 'bunului simţ': deranjarea colegilor, alergatul prin clasă, distrugerea bunurilor, deşi li se spune SĂ NU FUGĂ PRIN CLASĂ SAU PE HOL.Ghici de ce li se spune asta?

| Pufuletmic explică (pentru hummmer):

Scoala de atunci nu se compara cu cea de acum, nu vreau sa ii spun minciuni dar dna directoare e foarte aspra pentru un nimic!

| hummmer a răspuns (pentru Pufuletmic):

Aşa-i,numai şcoală nu mai e acum.
Directoarea e aspră fiindcă trebuie să fie autoritară,să aibă grijă să nu păţească nimeni nimic. Gândeşte-te că banca aia rupea piciorul unui elev, veneau poliţia, salvarea, tv, părinţi nervoşi toţi în capul directoarei.Ce vină are ea că voi nu aveţi astâmpăr?

| Pufuletmic explică (pentru hummmer):

In fine, eu am vorbit cu dna directoare, i-am spus adevarul, mi-am cerut scuze si m-a iertat cu conditia sa nu mai alergam in clasa!

| hummmer a răspuns (pentru Pufuletmic):

Ai procedat foarte bine.Te felicit pentru asta.

| Zuupass a răspuns:

Spune-i ca va jucati un joc si alergai prin clasa cand din greseala fara sa vrei i-ai dat banca jos sau poti sa-i spui ca in timp ce alergai te-ai impiedicat de picorul unu coleg sau de altceva si ai dat peste banca. Funda?

| faranume123faranume a răspuns:

Spui ca din greseala ai dat banca jos, in timp ce fugeai dupa el, si ii promiti ceva la fata, zici ca ii faci orice vrea ea numai ca sa zica ca a fost un accident, numa ca ea a fost nervoasa si de-aia a mers l adirectoare... Funda?

| EllaEli a răspuns:

Pai. spune-i ca mergeati prea repede si din greseala i-ati dat banca jos colegei respective. Promite-i ca nu se va mai intampla. si cere-i scuze. Funda?

| GabitzaAlexandr a răspuns:

Fii sincera.