| Gabi1335 a întrebat:

Hei TPU, in fiecare dimineata cand plec la liceu, trebuie musai sa fiu atacat de o haita de caini, proprietarii ii tin in curte, dar cand ies pe drum sa atace oamenii nu mai recunosc ca sunt ai lor. Cainii sunt foarte agresivi, au atacat multe persoane, am fost si la politie si au spus ca nu este de competenta lor...Ce pot face? Pot chema pe cineva sa ii straga? (un nr. de telefon / site), sau am mai auzit de niste aparate cu ultrasunete, sunt bune de ceva? le-ati incercat? Nu stiu ce pot face m-au disperat. Daca nu se face nimic iau si eu o bata, dau si in stapan si in caini, nu se mai poate... ce ma sfatuiti?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cheama hingherii pe strada.

| Alexandru0007 a răspuns:

Poti sa suni la niste hingheri sa-i adune de acolo

| Wøodenpints a răspuns:

Doar oamenii idioți sunt mușcați de câini.
Te mușcă, latră, fugăresc pentru că nu știi cum să te comporți în preajma lor.

| ElenaSA a răspuns:

Ia-o pe alt drum. Ai putea sa reclmi stapanii cainelui.

| Cameliapantiru a răspuns:

Gabi, de ce incerci tu sa rezolvi problema cu violenta(sa iei o bata si sa dai in stapan si caini)? Esti constient ca daca sari la bataie, te poate lovi si stapanul cainilor la randul lui sau cainii se pot infuria si te pot sfasia? Doamne-fereste, te vedem subiect de stiri peste acteva zile si totul va fi provocat de tine? Uite si eu locuiesc intr-o zona in care sunt multi caini fara stapan si nu am patit niciodata nimic, circul la orice ora fara nicio frica. Nu e asa ca asta iti doretsi si tu? Daca da, urmeaza-mi exemplul:maine dimineata cand mergi la scoala, ia la tine ceva de mancare(fie carne/oase, fie mancare specifica pentru caini, daca ai de unde cumpara) si arunca-le-o cainilor, iti spun eu ca vor veni la tine apoi dand din coada si privindu-te bland, nicidecum ca sa te muste. A doua zi, procedeaza similar. Si cel mai important nu fa miscari bruste in fata cainilor, nu fugi si nu te prefa ca-i lovesti, ca se sperie si ca reactie de aparare te pot ataca si musca. iar stapanului vorbeste-i frumos, ca sa nu-l intarati mai tare, roaga-l sa isi stapnaeasca cainii si spune-i ca ti-e frica sa nu fii muscat, nicidecum nu-l ameninta cu reclamatii sau nu-l injura. Nu uita: orice problema se rezolva mult mai bine pentru ambele parti in mod civilizat si pe cale diplomatica si amiabila, decatn prin violenta! O seara frumoasa!

| Blackyjack a răspuns:

NU ai voie sa abuzezi animalele, frate! NU e vina lor ca au stapani incompetenti! Ia-o si tu prin alta parte si fa o plangere la politie, pentru ca stapanul sa primeasca amenda, dar repet NU lovi caini, ei nu stiu ce fac, sau asa ia educat stapanul.