| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Sper ca ma veti ajuta cu niste sfaturi.
Acum 8 ani parintii mei s.au decis sa.si construiasca propria casa, doar ca este foarte mare, ar trebui sa aiba 2 bai, 5 dormitoare, o bucatarie, parter+1 etaj si 2 sufragerii si balcon, iar acum nu mai fac fata, asa ca tatal meu a plecat la munca in Italia, acum cateva zile s-a spart o teava si pot spune ca a facut destule pagube, asa ca tatal meu a luat un imprumut de la banca pe care trebuie sa.l plateasca in 2 ani( are aceeasi rata si nu poate achita toata suma). Vazand ca nu se mai descurca cu casa si ca sunt prea multe cheltuieli, mama s-a gadit (nu prea in serios, dar daca se gandeste la ceva asta facem, intr.un fel ideile ei devin planuri de viitor)...s-a gandit sa vindem casa si sa ne mutam in Italia! Dar eu tocmai am inceput liceul, sunt la stiinte sociale, mi.am facut prieteni, si nici nu vreau sa ma despart de casa. credeti ca ar fi o idee buna sa ma mut? Iar daca ma mut cum e in Italia? Imi pot face vreodata un iubit? Ceilalti adolescenti cum sunt?
Oare o pot convinge pe mama sa vindem casa si sa ne mutam la oras?
Nu vr sa vorbesc cu ea deoarece imi e frica de raspuns, daca v.a spune ca ne mutam?

1 răspuns:
| Swagmotherfuckers a răspuns:

În primul rand, da, ati putea sa va mutați la oraș, dar nu se compara cu traiul la tara, oricât de mare ar fi apartamentul, oricâte camere ar avea, nu o sa înlocuiască aceea senzație pe care ți o poate da o casa la tara.
În al doilea rand vorbește cu mama ta, comunicați, spune i ce simți și ce vrei, sigur o sa va înțelegeți, doar e mama ta.
În al treilea rand da sigur de ce nu? Am mai fost și eu în Italia, depinde unde o sa stai, și cum o sa te comporți, dacă ești o persoana sociabila sigur o sa iti găsești un iubit, iar de făcut prieteni Îți faci ușor, doar învață puțin limba