| Infiniity a întrebat:

Hei TPU.
Sunt in clasa a VIII-a si. se apropie banchetul. Insa eu nu vreau sa merg. Nu sunt chiar cea mai sociabila si petrecareata persoana, sunt destul de timida, cu colegii nu am o relatie extrem de buna ca sa zic asa, iar parintii chiar vor sa merg, pentru ca "odata in viata termin clasa a VIII-a". Nu stiu cum sa va spun, dar mie una niciodata nu mi-a placut atmosfera aceea de petrecere. Pur si simplu nu ma simt in largul meu printre atatia oameni. Daca ar fi sa merg, m-as duce doar pentru vreo 2 colege, dar apoi imi amintesc ca nu este numai clasa noastra, sunt toate clasele de a VIII-a... Unii se mai cunosc intre ei, se vor duce sa vorbeasca cu prietenii, insa eu nu voi avea cu cine sa vorbesc. Nu vreau sa se supere nimeni pe mine, dar nu as avea ce sa fac acolo.
Si cu siguranta dirigintele si colegii vor pune intrebari iar eu nu voi stii ce sa le raspund. Cum as putea sa le explic asta? Si pe deasupra mai sunt si parintii pe care trebuie sa-i conving...
Ceva sfaturi?

4 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Deci sunt total in asentimentul tau. Eu n-am mers din aceleasi motive, de fapt si pentru ca erau niste golani in mare parte. Parintii? Eu cred ca vor fi mai curand fericiti ca n-au de dat bani pe o rochie. Diriginta? Zi-i adevarul intre patru ochi si asigur-o ca poate sa zica orice ca tu nu mergi. Eu de fapt i-am spus de fata cu toti colegii si cu asta basta. Nu te obliga nimeni sa te duci daca nu te simti bine, de ce sa iti faci rau cand poti sta acasa sa te uiti la un film? N-au cum sa te oblige.

Nu-i prea normal faptul ca parintii trebuie convinsi. Chiar nu pricep de ce ar tine ei musai sa mergi ca nu-s colegii lor si nici banchetul lor. tongue

| LoveSleep a răspuns:

Le spui că nu te simți în largul tău și nu vrei să te duci.
Nu te poate obliga nimeni.
N-o să mai insiste dacă o să le spui în mare ce ne-ai spus și nouă, dar dacă o să zici doar că nu vrei să mergi, o să te ia la întrebări.

| Mariuca_Maria_1974 a răspuns:

Eu zic sa te duci. Este o experienta diferita si aparte. Daca ai si vreo doua colege cu care te intelegi, cu atat mai mult nu vei fi singura.

| Infiniity explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. happy Mi-am mai facut curaj si voi vorbi in curand cu domnul diriginte si ii voi spune ca nu voi merge.