| lalaballet a întrebat:

HEI! v-am pregatit un concurs de castigat funde!

1.Ce ati face pentru o familie saraca care nu are bani de chirie?

2. daca ar fi ca de sarbatori sa faci trei cadouri:mama,tata si copl, ce ai pune in fiecare?

3.Sanatate,bani sau noroc? Argumenteaza!

4. Daca ai avea zece lei ce ai face cu ei? Argumenteaza!

5. daca ai gasi pe jos un portofel cu 10.000 de euro si acte personale ce ai face cu el?

(doresc sa stiu daca va plac aceste concursuri si daca mai vreti, si pe ce tema )

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le-as da o locuinta daca as fi bogat si probabil un servici la acei oameni ori niste bani ca sa se descurce un timp cu mancarea si cheltuielile casei.

| mgtow a răspuns:

Pt ine 10 ron sant 3€ si ceva ca nu ma aflu in tara. Cred ca mi-as cumpara un suc natural sau soja si 5. as cauta proprietarul pentru ca pune adresa sa il dau inapoi cu ce era in el.

| Wøodenpints a răspuns:

1. De curând mi-am cumpărat un calorifer electric. Le-aș da cutia în care era ambalat. Cartonul e foarte călduros.

2.Doar oamenii idioți fac cadorui de sărbători. Dacă vreau să-i dau cuiva ceva, nu o fac când zice calendarul.

3. Întrebare retardată. Dacă ai noroc e clar că ești și sănătos și cu bani. Norocul e ceva general. Norocul e ăla pe care nu l-au avut oamenii care au făcut cancer din senin sau au fost împunși în tramvai cu un ac infestat cu sida.

4. Pentru că 10 lei este o sumă colosală despre care se poate vorbi doar utopic. Nu e ca și cum 9/10 oameni de pe stradă au un 10 lei în buzunar. E o sumă atât de imensă încât trebuie planificată. Dar probabil aș face ce-ar face oricine cu 10 lei. Le-aș trage-o tuturor fetelor din brăila și Vaslui și de restul îmi iau un pet de bere.

5. Un 10 lei în buzunar are tot românul, dar 10000 de euro probabil nici n-ar încăpea într-un portofel. Cel mai probabil într-un buzunar de popă sau medic ceva.
La întrebarea asta toți bășicații vor răspunde tipic, după modelul cetățeanului corect "caut proprietarul și-i înapoiez portofelul", sau după modelul cetățeanului corect dar sărac "iau banii și îi dau doar actele, îi spun că așa l-am găsit". De fapt toți ar face același lucru, care nu-i de recunoscut în public. Ar lua banii și ar lăsa portofelul acolo unde este. Nu l-ar duce nici proprietarului și nici la poliție, ca să nu-i întrebe nimeni de bani.

Și concurs se creamă ceva la care ai un model de răspuns. Niște întrebări ce reprezintă doar alegeri de bun simț și nevoi personale nu poate fi numit concurs.

P.S. Mă cac pe funda ta. Trebuie să fii destul de fără viață să te bucuri la niște pixeli portocalii.

| Ibrahimovic a răspuns:

1. Impreuna cu alti oameni binevoitori as incercat sa ii ajut catusi de putin.
2. Mama: un articol vestimentar, un parfum, o poseta thinking
Tata: O sticla de Whisky
Copilului: depinde de varsta...o jucarie, o carte.
3. Oscilez intre bani si noroc, in sensul ca in ziua de azi, daca ai bani, cam ai de toate (inclusiv sanatate, uneori) si noroc, dar aici e ceva probabil, nu e ceva sigur cu norocul. Raman asadar la bani.
4. Nu stiu acum. Probabil i-as folosi in scopuri personale thinking
5. Indiferent cati bani ar fi in el, m-as duce la Politie si l-as preda acolo.

| Rakanishuu a răspuns:

Nu mai vrem, stai linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Le-aş spune adulţilor din familia respectivă să-şi găsească un loc de muncă.
2. Nu fac cadouri.
3. Sănătate. Mort n-ai ce face cu banii.
4. I-aş pune la Caritas. O, stai...
5. " Dacă eu găsesc pe stradă un portofel, un portmoneu, un portvizit cu bani, anunţ imediat poliţia, la numărul 22-22-22. "

| Mikku a răspuns:

1. Le-as da niste bani pentru chirie.
2. Mama - o rochie, pantofi. Tata - chestii de barbierie si un pulover. Copil - O jucarie, o carte.
3. Noroc deoarece cu el esti si sanatos si ai si bani.
4. Mi-as lua cateva bratari.
5. As lua banii si as duce dupa portofelul la politie. laughing

| Alexjoh a răspuns:

1. Asi vorbi cu vecini si asi strange niste bani sa ii ajutam.
2 mama:parfum
tata: o sticla de cv bunwinking
copil o jucarie
3.sanatate deoarece daca ai sanatate vin si bani iti faci si noroc.
4.Nimik asi strange bani si cand asi avea nevoie sa imi eau ceva mi-asi lua ce asi dori.
5. Lasi duce la politie sa ii returneze proprietarului.

nu neaparat. eu am raspuns ca mi-au placut intrebarile.