| rehgthgfdfgggz a întrebat:

Hei. Vreau sa scriu o carticica de vreo 150 de pagini insa nu stiu despre ce. Aveti idee cum sa imi gasesc inspiratia?
Nu vreai ca vii sa-mi ziceti idei. Vreau ca ideea sa fie a mea, insa cum sa imi gasesc inspiratia de a scrie?
FUNDAAA

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E bine că te-ai lămurit câte pagini vrei să scrii. Restul e chilipir. laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic sa-ti scrii memoriile! Viata ta de cand ai fost in burta mamicii si pana in prezent!

| ALGator a răspuns:

Inspiratia vine din cele traite si intilnite. Atunci cand ai contact cu oameni sau intimplari care te tulbura, te enerveaza. Din cauza asta esti mai mult cu ochii pe ei si vezi si mai multe lucruri.
Apoi, aduni la un loc ce ai vazut si ai trait si pui deoparte. Te gindesti la o idee mai nastrusninca, dar nu caraghioasa. Cum ar fi daca cineva ajunge intr-o situatie deosebita, care il pune la incercare.
Scrii cateva rinduri despre asta, îi dai un nume personajului. Destul de repede vei vedea ca atunci cand scrii personajul tau incepe sa se miste singur, ca si cum tu doar tii creionul (sau tastatura).
Apoi folosesti experientele tale puse deoparte ca sa mobilezi mediul in care se misca personajul sau personajele tale.

De exemplu. Un barbat neinsurat de ani buni isi cauta o prietena. Se pregateste in toate felurile, dar nu reuseste nimic. Niciuna nu se uita la el. Singura lui placere ramane sa vada filme si sa viseze ca e prieten cu o artista si sa umble prin locuri aglomerate unde spera sa faca cunostinta cu o fata.
Odata insa, intr-o vineri seara cand isi face obisnuita tura la agatat printr-un mall, i se pare ca vede doua tipe care privesc insistent la el si dicuta. Nu-i vine sa-si creada ochilor cand i se pare ca recunoaste pe Gwynett si pe Scarlet J. Isi aduce aminte ca a citit intr-un ziar bucurestean ca o echipa straina filmeaza pe undeva prin Ferentari. Asa ceva nu se poate! Ce sa faca?

P.S. Exista si carti si cercuri unde poti sa inveti arta scrisului. Nu e greu.

| LostInPark a răspuns:

Eu zic sa ai activitate si sa nu stai pe loc, altfel creierul n-o sa te ajute prea mult.
Citisem un studiu despre drumetiile prin paduri si cum iti pot modifica creierul in sens pozitiv.E cu totul altceva, alta chimie, inspiratie intensa, eliberari de toxine, suturi in depresie si anxietate.
Bine, la cum se taie padurile prin tara, zic sa mai cobori stacheta la 30 de pagini.
Ti-as fi zis mai multe, dar eu n-am decat un tei si doua tufe de capsuni.