| MarinaInna_7737 a întrebat:

Heii ma puteti ajuta cu urmatoarele intrebari.
1.Numiti variatiile sezoniere din zona de campie.
2.Ritmurile biologice la plante si la animale.
3. Ce sunt animalele pochioterme si homeoterme?
4.Relatii interspecifice la plante si animale.
5.Relatiile intraspecifice.
>--FUNDA

1 răspuns:
| lolium a răspuns:

Impartirea regnului animal-din punct de vedere al temperaturii interne-poikiloterme("poikilos"-variat,"termos"-caldura)a caror temperatura variaza, homeoterme ("homeo"-acelasi, "termos"-caldura) cu temperatura relativ aceeasi si heteroterme("heteros"-diferit, "termos"-caldura).

Poikilotermele sunt reprezentate de nevertebrate si vertebrate inferioare:pesti reptile, iar homeotermele de vertebrate superioare:pasari si mamifere.

cauta pe google restul. vrei sa-ti raspundem noi la toate intrebarile?