| anonim_4396 a întrebat:

Heiii...sunt noua pe TPU
Si as vrea sa stiu...
Ce inseamna sa dai fundita?batting eyelashes
Am observat ca multi spun ca dau fundita daca li se raspunde la intrebare!
Dar n-am inteles ce inseamna asta!
Va rog:*

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Bună, funda a reprezentat la începuturile site-ului o modalitate să îi mulțumești cuiva care te-a ajutat. Acum toată lumea cere fundițe pentru că nu au altceva de făcut și consideră că vor fi mai respectați dacă au multe funde. În prezent se dau funde pe orice: dacă ghicești zodia celui care a pus întrebarea, dacă ai aceleași preferințe în materie de ceva cu cel care a pus întrebarea și chiar dacă răspunzi primul la o întrebare, nu mai contează dacă ajuți sau nu, poate vei remarca răspunsuri gen : "Salut. Îmi dai fundă?" Asta e cea mai tâmpită chestie din lume, nu te ajută la nimic cerșitul de funde.
Poate vei auzi în viitor vorbindu-se de experți TPU. Multă lume crede că experții TPU sunt cei cu multe funde. Nu e adevărat. Nu îți trebuie mii de funde să fii expert. Trebuie să ajuți lumea necondiționat, să dai răspunsuri inteligente și folositoare care chiar să ajute pe cineva, să nu ceri nimic în schimb. Tu ești nouă pe site, trebuie să îți spun că mai puțin de 30% din useri ajută cu adevărat, restul doar se joacă de-a fundele. Te rog, cel mai bun lucru din lume este să nu intri și tu în jocul de funde. Ajută-i pe ceilalți cât poți tu și nu cere nimic în schimb, să avem încă un utilizator normal printre noi.
Baftă

3 răspunsuri:
| LolaKissTheGirl a răspuns:

Cum sunt selectate raspunsurile castigatoare?

Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".

#
De ce sa aleg un raspuns castigator pentru intrebarea pusa de mine?

Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit :)

Sursa: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu raspunzi la o intrebare si ai raspuns cel mai corect, acea persoana se uita in dreapta raspunsului tau si da clik pe o fundita. fundita este ca un fel de multumesc, eu am 10 funda, am raspuns corect de 10 ori, merit fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi 7h30!
ai dreptate...adica na te cred.pentru ca sunt noua si nu prea stiu daca e imp. sau nu!

orkm mersi mult!

si ti-am dat "fuditza" pentru ca mi-a placuta rasp tau
a fost inteligent si folositor!

pusii:*