| J0B0MAT a întrebat:

Hello all!
Cardurile de vacanță de la stat se pot folosi și pentru plăți la vacanțe în alte țări? Mă refer tot la cazare, mâncare, etc.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu au cum. Sunt niște hârtii de valoare ca și banii. Sunt emise de statul român, cu destinație precisă, industria turistică din statul român.

| J0B0MAT explică (pentru sadrian46):

Mda, mă gândeam că așa e. Speram să mă înșel. sad
Mulțumesc!

17 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu.Sunt valabile doar pe teritoriul tarii, la unitatile de cazare etc. trecute in sistem.De obicei gasesti pe site optiuni destule.

| J0B0MAT explică (pentru dullcat):

Da, la noi sunt multe variante și am fost.Dar aș vrea să merg în altă țară și să le foloseasc.Mă gândeam dacă nu, să le vând.

| dullcat a răspuns (pentru J0B0MAT):

In alta tara nicio sansa.In schimb schema cu vanzarea se mai practica in randul romanilor. laughing

| suntserios a răspuns (pentru J0B0MAT):

Cum sa le vinzi? Sunt nominale. Nu le poate folosi nimeni un afară de tine.

| J0B0MAT explică (pentru suntserios):

Și eu am folosit pe ale altora. Și le-am dat bani. Mă rog nu le vinzi de tot, le iei înapoi după. Ca să nu te mai încurci să ți se facă alt card.

| suntserios a răspuns (pentru J0B0MAT):

Inseamna ca unitatea de cazare a facut o infractiune ca ti le-a acceptat.

| J0B0MAT explică (pentru suntserios):

Nu înțeleg cum.E un card pe care îl poate folosi oricine are permisiunea titularului, ca orice card.Mulți au făcut așa.Mai cer buletinul titularului sau maxim să îl sune să confirme.

| suntserios a răspuns (pentru J0B0MAT):

Este complet ilegal

https://turism.gov.ro/web/informatii-vouchere-de-vacanta/

"Voucherele de vacanță nu sunt transmisibile. Pot fi folosite doar de către titular, pe baza actului de identitate. Vânzarea voucherelor este interzisă, iar amenda pentru comercializarea lor este de 26.600 de lei. Orice unitate de cazare sau agenție de turism care acceptă tichete emise pentru altă persoană va fi amendată cu 13.300 de lei."

| J0B0MAT explică (pentru suntserios):

Teoretic nu e o vânzare, că îl dai înapoi.Pana mea, dacă îmi dă mama, tata, unchiul, mătușa, prietenul, prietena cardul să îl foloseasc, asta face toată lumea.Nu văd nimic ilegal.

| suntserios a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu cred ca face asa toata lumea, iar cei care fac incalca legea,

| Gabitzzu23 a răspuns (pentru dullcat):

Păi bieți funcționari publici, cu salarii mizerabile de 12000-18000lei lunar

| dullcat a răspuns (pentru Gabitzzu23):

Daca te referi ca astia primesc vouchere de vacanta desi nu e prea corect, deoarece au salariul pentru a merge in vacanta unde vor, de acord.

| J0B0MAT explică (pentru dullcat):

Primesc toți de la stat, și cei cu salariul de 3000 lei.Am auzit și de unii la privat.Ăia cu salarii mari, da, nu ar trebui să mai primească.Sau să mărească salariile și celorlalți.

| dullcat a răspuns (pentru J0B0MAT):

Stiu ca primesc toti de la stat.Cand maresti salariile tuturor, de fapt nu creste salariul nimanui.

| J0B0MAT explică (pentru dullcat):

De aia doar celor cu salarii mai mici ar fi bine.

| Gabitzzu23 a răspuns:

Nu