| discodiva a întrebat:

Hello! Sunt nehotarata..Nu stiu ce decizie sa iau. Am 23 ani, am terminat facultatea de stiinte economice Ovidius din Constanta, vreau sa fac si master dar nu stiu ce sa aleg. Imi caut de lucru in domeniu de mai bine de 1 an si nimic, sunt debusolata, daca aleg sa urmez un master tot la ovidius, am aceiasi profesori, cam aceeasi mancare de peste, materiile pe care le-am studiat si in fac, nu ma ajuta. Simt nevoia unei schimbari importante, nimic nu e asa cum mi-am imaginat.Nu stiu altii cum se descurca dar mie imi vine sa ma dau cu capu de peretii, teoretic le cam stiu pe toate, practic...sunt varza. Mi-ar placea sa lucrez in turism, agent de ticketing,asistent manager sau ceva de genul da nu prea am avut noroc pana acum. Iubesc psihologia si filozofia, citesc foarte mult dar e doar o pasiune, un fel de dezvoltare personala, nu are legatura cu economia.
Intrebarea mea e: voi cum v-ati ales masterul, pe ce criterii, ratiuni? ajuta un master facut in afara? e groaznic sa nu stii directia incotro de indrepti, nehotararea mea caracteristica ma scoate din minti.

Răspuns Câştigător
| Gogu06 a răspuns:

N-ai ce face, asteapta sa te loveasca norocu si cauta in continuare, depuneti cvuri peste cvuri pe diferite siteuri du-te la interviuri. Accepta salarii mici, internshipuri fa-ti experienta si abia apoi poti sa fii pe picioarele tale.

4 răspunsuri:
| sebysebyca a răspuns:

Daca ai o preznta agreabila, cunosti limba engleza, spaniola sau italiana, esti pe undeva pe aproape.ai nevoie de cheia cu care descui usa.dar ce ne facem ca tie nu-ti place turismul? standby-ul e mama intelepciunii...

| neutrino a răspuns:

Un master facut in afara e mult mai pretuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca ai gresit forumul! Aici, pe TPU, suntem numai noi, astia fara master, eventual si fara studii... cam ca tine, asa... dar sa stii ca si noua ne place discoteca.

| kaloma a răspuns:

Eu am ales un master pe care sa il fac din pasiune, cu drag. Daca nu ti-a placut ce ai vazut in facultate, nu te duce la master tot acolo. E important sa acumulezi experienta.indiferent de domeniu. fa un curs pe turism daca iti place domeniul si ia-o de jos ( agent, receptie)