| Yky189 a întrebat:

Hey!

Am 17 ani, de Craciun mi-am facut un tatuaj pe deget, un A, caruia acum nu ii mai vad rostul, simt ca nu mai pot sa-l ascund de tati, mama stie, regreta si ea odata cu mine. Ma rog, am incercat ieri sa il scot, citisem pe net ca se scoate cu apa cu sare si cu un anumit instrument, nu am stiut cum ar fi trebuit sa arate asa-zisul instrument asa ca am exfoliat cu un cutin 2 straturi de piele, am ajuns unde voiam dar ma durea prea tare ca sa mai continui, adica incepuse sa mi se faca frica, ma durea doar pentru faptul ca puneam intr-un apa cu sare si zeama de lamaie. Mi-a mai spus cineva ca ar trebui sa-l ard, doar ca ustura ingrozitor, cu lapte, sa injectez lapte pe conturul tatuajului, dar imi e frica sa nu patesc cine stie ce sau cu carne de vita dar problema e ca eu nu am aparat de tatuat si nu am cu ce sa intep. As putea merge la doctor sa mi-l scoata si sa coasa dupa dar nu am idee cat costa. Cu laserul e exclus, imi e frica.
Credeti-ma nu am nici o idee cum as putea sa-l scot.
Dau fundita, dar vreau sfaturi de la cineva care si-a scos un tatuaj nu de la toata lumea care vede pe net si isi dau cu presupusu aiurea.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Bunahappy
Deci ca sa scoti un tatuaj trebuie sa te duci la ateliere unde se fac tatuaje. Cei de acolo stiu cum se scoate nu mai merge la tot felul de oameni care nu au incercat. Un tatuaj se scoate cel mai adesea cu laser nu cu ce ai cam scris tu dar depinde cat de mare si de complex este. Deci du-te la un atelier de tatuaje.

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu mai incerca metode "babesti" de indepartare, pentru ca fie nu vor da rezultate, fie te vei alege cu vreo infectie. Singura metoda este cea cu laser, care se face la anumite saloane de tatuaj. Avand in vedere ca nu este vorba de un tatuaj mare sau complex, nu vor fi necesare prea multe sedinte (probabil in jur de 3). O alta solutie ar fi sa il acoperi cu un altul (cover-up), dar daca te plictisesti atat de repede de ele, nu cred ca ar fi o idee buna.

| VerdeLila a răspuns:

Asa repede te-ai saturat de el? Mai repede decat de o pereche de blugi.
Indepartarea tatuajului se face la salonul specializat, iar cu cateva sedinte, vei scapa de el. Daca incerci cu metodele pe care le-ai scris..vei ramane cu cicatrici severe.

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Decât să treci prin atâtea chinuri, nu mai bine îl acoperi cu altceva? Dacă spui că e pe deget, înseamnă că e micuţ, deci nu e deloc greu să faci ceva peste el. De exemplu o inimă, o floare, o steluţă, etc. Sau dacă vrei neapărat să scapi de el, singura soluţie e să mergi la un salon specializat unde ţi-l vor scoate cu laser (nu cred că doare mai tare decât să-ţi freci pielea cu cuţitul în timp ce pui apă cu sare şi lămâie). Alege una din variantele astea, nu te mai tortura aiurea cu tot felul de metode de pe net.