| kkkk a întrebat:

crying..hey ..cum se calculeaza inaltimea unei piramide triunghulare stiind ca are muchia laterala 2 si muchia bazei 3? funda crying

Răspuns Câştigător
| Bianca0007 a răspuns:

Pai cred ca asa: afli OC ( adica raza cercului circumscris) cu formula latura radical din 3 totul supra trei, care este egal cu radical din trei in cazul tau; apoi afli VO(inaltimea) cu pitagora in triunghiul VOC si cred ca ar trebui sa-ti dea 1; sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand ai un triungi dreptunghic si stii doua laturi cum o calculezi pe a treia? Ce-i asa greu?! Uite aici si formula: http://ro.wikipedia.org/wiki/Teorema_lui_Pitagora