| Mda08 a întrebat:

Cum se poate afla inaltimea intr-o piramida hexagonala daca stiu muchia laterala si latura bazei? Am nevoie urgenta! Multumesc! Dau funda! big grin

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Presupunînd că baza piramidei este un hexagon regulat, toate cele trei diagonale se întîlnesc exact în locul unde cade înălțimea piramidei pe bază.
Cela 6 fețe ale piramidei sînt triunghiuri isoscele, în care cunoști muchia ( adică una din cele două laturi egale ale triunghiului isoscel) și latura bazei, adică latura hexagonului.
Construiește figura ( piramida) și triunghiul din fața ta îl notăm ABC ( A în vîrful piramidei, B stînga și C dreapta).
Punctul de cădere al înălțimii pe bază îl notăm cu O.
S-au mai format alte două triun ghiuri:BOC și AOB ( sau AOC).
Triunghiul BOC este echilateral( 6 triunghiuri ale hexagonului bază).
Deci laturile BO = OC = BC ( latura bazei, pe care o cunoști din enunț).
Triunghiul AOB este dreptunghic, cu unghiul AOB de 90 grade; format de înălțimea AO cu planul bazei.
În acest triunghi, înălțimea AO este o catetă; OB este o catetă; AB este ipotenuză.
Cunoști AB și OB. Aplici Pythagora și afli cateta AO ( adică înălțimea piramidei).

| corolav a răspuns:

Mi se teribil de interesant ( sau e dat așa la mișto, în derîdere)răspunsul lui RiZeRy.

| RiZeRy a răspuns:

2 metrii si 99 centimentrii. Funda?