| Vescanpozadealbum a întrebat:

Heylaughing
Este cineva pe aici care a pus la posta vreodată un colet?????????????laughing))
Trebuie sa trimit și eu un telefon Da habar nu am ce sa spun.
Eu ="Bună ziua.vreau sa trimit un colet la botosani...ăăăăăăăă"????????laughing))
E clar ca mă fac de ras... Dacă știe cineva cum se procedează?!
Sa mi raspundaaaaaaaa????????laughing))

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pasul 1
Ambalezi telefonul. Mai întai, îl învelesti într-o folie cu bule de aer/folie protecție, îl așezi într-o cutie de carton si sigilezi cutia cu scotch. Împachetezi cutia într-o hârtie albă de ambalat si din nou o sigilezi cu scotch. Dacă vrei, poti sa o legi si cu o sfoară.
Pe cutie tb sa notezi cu majuscule, adresa ta si adresa destinatarului (vezi că ti-o trimit in mesaj privat).

Pasul 2
O duci la orice Oficiu Postal si spui ca vrei sa trimiti un colet fragil. Angajata postei o sa iti dea un formular (gratuit) de expediere, pe care trebuie sa-l completezi.
Daca vrei sa-l trimiti cu ramburs (contra cost) tb sa mentionezi asta.

Astepti sa ți-l înregistreze si nu uita sa iei chitanța (care face dovada expedierii coletului).
Platesti in functie de greutate, de distanta, de valoarea coletului etc. Oricum, suma e modesta.
PS. Success cu expedierea. Astept coletul! tongue

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da eu zic fix asa sa zici... Buna ziua vreau sa trimit coletul asta la Botosani. O sa iti dea sa completezi un formular si gata