| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Iar o intrebare stupida pe cont....Deci :
Am 12 ani si gen pe mine ma plac niste fete. Daca as vrea as putea fi cu ele dar nu cred ca e ok sa ai gagica la varsta asta. Si totusi mie nu imi place de ele in sensul ala, gen nu am niciun crush si nu stiu de ce dar sunt gelos mereu ca prietenii/prietenele mele tot zic ca au crush si vorbeste cu el si nu stiu ce.Dar ce nu inteleg eu de ce ma simt asa de gelos? Si a doua intrebare e ca fetele care ma plac mi se par urate, gen dar sunt niste prietene bune. Si cand vorbesc cu ele ma simt chiar foarte bine dar dupa cand le vad față in față e ca si cum ma intorc la realitate si imi dau seama ca nu imi place de ele. Dar daca as vrea doar sa am o gagica as alege una la intamplare dar vreau sa fie fata speciala. Deci prin urmare intrebarile sunt :
1.De ce sunt gelos cand prietenii imi zic ca au crush iar eu stiu ca n-am?
2.De ce te poti indragosti de o persoana?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.De ce sunt gelos cand prietenii imi zic ca au crush iar eu stiu ca n.am?
Gelozia vine din interpretarea pe care o dai dragostei ca IMP= Iubire Materială Pozitivă.
Ești nervos pe ei, că ei au ceva( pe cineva) iar tu nu ai pe nimeni.
Când o să înțelegi că acea pe care o ai nu este un obiect, ceea ce probabil ei nu înțeleg, atunci o să îți dai seama că ei nu au nimic în plus, chiar dacă se laudă.
2. 2.De ce te poti indragostesti de o persoana?
Cum adică poți?
Întrebarea conține de fapt două întrebări.
Întrebarea A - Poți să te îndrăgostești de o persoană.
și întrebarea B - De ce A?
Să analizâm A.
Ce înseamnă - să te îndrăgostești de o persoană.
Faza 1.
O Vezi, îți place cum arată.
dar dta spui,
...i imi dau seama ca nu imi place de ele, Dar daca as vrea doar sa am o gagica as alege una la intamplare dar vreau sa fie fata speciala.
Aici am o problemă de a te înțelege pe tine.
Eu presupun că toate aceste fete care te plac nu sunt chiar urâte ca Muma Pădurii. Poate nu sunt ele chiar prea frumușele, dar unele din ele sunt chiar drăguțe. Dar dta când te uiți la ele și te întorci la realitatea ta interioară ( așa făceam și eu), constați că tu cauți ceva special. Ai în tine un model de - hai să zicem frumusețe care nu se poate vedea cu ochiul obișnuit ci doar cu ochii minții, dar nu cu ochii minții mele, ci doar cu ochii minții tale, și doar dacă vei descoperi acea fatăm doar atunci te vei îndrăgosti.
Astfel întrebarea dtale se împarte din acest moment în două.
Care este acel aspect special care îl caut la o fată? Să îl descrii în cuvinte, ca să te ajut să îl găsești.
Al doilea aspect al întrebării este.
Pot să mă îndrăgostesc de o fată obișnuită, dacă voi constata că nici o fată din cele pe care le cunosc sau le voi cunoaște de aici încolo, nu are, nu posedă acel aspect?
Răspunsul meu este da, poți, dar întâi trebuie să știi tu exact să te clarifici cu cuvintele tale, ce cauți tu special.

1 răspuns: