| anonim_4396 a întrebat:

Hey, mi-e foarte rusine de fapta pe care am facut-o, de mama si de angajatele deoarece am incercat sa fur impreuna cu doua prietene... Una dintre cele doua a bagat in geanta o sticla de suc, cealalta un pachet de bomboane iar eu o ciocolata. Cea care a bagat sucul a observat ca se vede cam umflata geanta asa ca s-a dus in locul unde nu batea camera (cel putin asa credem noi, ca nu e camera) si fix atunci a trecut o angajata si a vazut ca a bagat ceva in geanta, a intrebat-o "ce ai bagat in geanta?" si dupa ne-a chemat sa mergem toate intr-o camera. Ne-a tinut acolo cam jumatate de ora in care fata pe care a prins-o plangea si i-a spus sa ii dea numarul unui parinte, i l-a dat si a zis ca vrea sa o cheme aici pe mama ei ca sa o ia. In timpul acela o alta angajata zice "controleaza-le si pe ele ca poate au furat si ele ceva" si ne-a controlat, a vazut ca aveam si noi si deja incepusem sa tremuram si sa plangem, ne zice sa dam si noi numarul de telefon a unui parinte. Vine mama mea, bunica celei cu sticla si mama celei cu bomboanele. Intr-un final ne-a lasat sa plecam si nu a chemat politia sau ceva. Se poate intampla ceva? Nu ne-a pus sa semnam nimic sau cv de genu. Doar numele si numarul de telefon al adultilor il au. Ne este foarte, foarte rusine si chiar regretam ca am facut asta. Ma simt ca o hoata afurisita, ca cei de la televizor crying( asta cred ca sunt odata ce am vrut sa fur. Dar a fost pentru prima data cand am incercat. Cele doua au mai furat dar eu nu am fost cu ele cand au mai furat si am vrut sa incerc si eu dar acum ma simt prost sad

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sper sa-ti fei invatare de minte, PE VIATA, pentru ca data viitoare cand furi, s-ar putea sa te alegi cu un dosar penal la Politie, care te va face de rusine, ca ala este pe viata.
Nu copia ce fac altele, foloseste-ti creierasul ala si daca intelegi ca nu-i bine, nu copia ce fac altele.
Te sfatuiesc sa renunti la prietenia cu ele, ca numai la necazuri te duc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-a întâmplat ceva pozitiv. Ți-ai dat seama că dacă faci ceva rău, riști să fii pedepsit. Și una din pedepse e rușinea.

| Andreeush a răspuns:

Nu se va întîmpla nimic dar asta să îți fie învățătură de minte, pe viitor ferește-te de probleme.

| Dismally a răspuns:

Nu vei pati nimic dar pe viitor ar trebui sa te gandesti asa: merita sa faci 3 ani de inchisoare pentru produsul pe care incerci sa-l furi? Pentru o ciocolata sau un suc cred ca e cam mult...

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic mai mult (cu angajatele, părinții cine știe ce o să facă). Dacă era să se întâmple, chemau atunci poliția.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca altii fura, nu le lua exemplul. Sti cum este: odata faci si tu ceva rau si atunci te prinde. Eu, in general, imi fac tema la mate si nu ne verifica niciodata. Asa ca odata, neavand timp, m-am gandit ca daca tot nu ne controleaza sa nu mi-o mai fac, si chiar atunci m-a prins fara tema si a fost dezamagita de mine. Ok, ai vrut sa incerci si tu, inteleg, curiozitatea. Dar, ca o persoana rationala, ar fi trebuit sa pui in balanta riscurile la care te expui furand. Putea sa nu te prinda (cum n-au fost prinse prietenele tale in alte dati), sau putea sa te prinda (cum s-a si intamplat). De ce sa-ti asumi un asa risc? Pentru o cutie de bomboane sau ce ai mai furat tu acolo? Recunosc, tentatia e mare, dar daca chiar vrei ceva pe gratic si vrei sa faci o infractiune (pana la urma furatul e o infractiune) ca sa procurezi acel ceva, trebuie sa fii constienta ca te poate prinde. Nu inseamna ca daca nu te-a prins acum, n-o sa te prinda niciodata: odata si-odata tot i sa te prinda. Caci ulciorul nu merge de doua ori la apa. Nu stiu daca stii vorba asta: Azi furi un ou, maine un bou. Oamenii care se apuca de furat nu vor sti niciodata csnd sa se opreasca si, nefiind prinsi, vor incerca si lucruri mai grave. Acum nu mai ai ce sa faci, dar pe viitor ar fi bine sa nu mai stai cu fetele alea, un prieten te invata de bine, nu te intarata la prostii.

| cosmin1324 a răspuns:

De acum nu te mai lua dupa toata lumea si incearca sa te gandesti la consecinte inainte de a actiona. Nu o sa patesti mare lucru, posibil sa primeasca o amenda parintii DAR NU MAI INCERCA A DOUA OARA pentru ca o sa ai probleme din cauza asta si indeparteaza-te de acele "prietene " care te duc la rau