| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey! Parintii mei s-au certat miercuri iar acum nu-si mai vorbesc de atunci iar tata a zis ca va divorta de mama.Mie sincer mi-e indiferent daca divorteaza, oricum voi ramane cu mama.Nu stiu daca chiar vor divorta, poate ca tata a spus asta la nervi. Vreau sa va intreb cum pot sa-mi fac zilele care vin mai frumoase ca sa pot uita de tensiunea din casa.Dau funda celui mai bun raspuns! kiss

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ca sa iti faci zilele mai frumoase -si ale tale si ale parintilor tai- te poti ruga lui Dumnezeu pentru ca El sa intervina in relatia dintre parintii tai.
La tine nu este nevoie de a uita de tensiunea din casa, ci ai nevoie de a rezolva problema aceasta. Dupa cum nici divortul nu poate sa-i faca pe ai tai sa uite de problema/tensiunea aparuta intre ei.
In afara de cazul unui adulter, divortul este doar o fuga din fata dificultatilor/problemelor. Iar dificultatile nu se pot rezolva separat, ci este nevoie de ambii parinti care sa fie oameni cu picioarele pe pamant si sa rezolve problemele in mod serios, si nu cu cearta. Si daca nu au facut asta pana acum, atunci este momentul sa o faca. Si ei trebuie sa inceapa prin a-si cere iertare unul de la celalalt; si sa nu aduca ascuze de genul: "Pai el/ea m-a facut sa spun cuvintele acestea!" Nu exista scuze la greselile pe care le facem in viata si la cuvintele spuse. (Caci daca unul ma pune sa dau in cap la altul, pot spune ca am o scuza? O fac doar daca sunt bolnav mintal.) Si nu suntem nici animale, ca atunci cand cineva ne calca pe coada sa ne intoarcem sa-l muscam pe celalalt.
Cand doi parinti se cearta, aceasta este o dovada ca ei nu sunt maturi in gandire. Cearta este un instinct si nu o gandire, nu este un rezultat al unei judecati mature.

In primul rand cauta sa nu te mai vezi de partea unui parinte sau altul. Amandoi trebuiesc iubit la fel. Daca un parinte te-ar merita mai mult decat altul, atunci este acela caruia nu-i place cearta, care nu-i place sa traiasca certat cu celalalt. Daca unul are nevoie de mai multa dragoste, atunci este acela care se simte cel mai putin iubit. Iar in cazul tau este vorba de amandoi.

Pentru ca afamilia sa fie salvata este nevoie de implicarea tuturor membrilor ei: si parinti si copii.
Parintii ar trebui sa faca si ei asta -dar este singurul lucru pe care il pot face copii: sa se roage. Pentru ca aceasta este nu doar o dovada de interes pentru copii ca familia sa fie unita in dragoste; dar cum spunea cineva, rugaciunea este puterea care poate sa miste bratul Celui Atotputernic. Dumnezeu doreste, si poate sa intervina acolo unde oamenii nu pot sau nu mai pot sa faca ceva.
Nu de putine ori Dumnezeu a luptat pentru poporul Sau, iar acestia nu au facut altceva decat sa priveasca uimiti cum au fost salvati. Numai cand ne gandim la Marea Rosie cum a fost ea despartita in doua. Ce putea sa mai faca omul in situatia aceea cand in spate se afla armata puternica a lui faraon, iar in fata era marea? Si astazi Dumnezeu poate sa desparta marea de probleme si dificultati din viata noastra daca Il vom ruga si ne vom increde in El. El vrea doar sa-L punem la incercare. Si acum este timpul ca sa faci asta.
Nu zice: "Eu sunt ateu convins." Pune-L pe Dumnezeu la incercare. Si daca nu va lucra in viata familiei tale, atunci cu adevarat ai avea o dovada a sustinerii tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ceva ce iti place. Asculta muzica, citeste o carte, iesi pe afara. Gasesti tu ceva.

| Kiwibibilă a răspuns:

Da-i o l*bă.

| Speed99 a răspuns (pentru Kiwibibilă):

"Da-i o l*ba" spuse fata. Mor laughing

| Kiwibibilă a răspuns (pentru Speed99):

O labă, o degețica...
Care-i diferența?

| Aslam a răspuns:

Joaca-te pe pc. big grin Este o modalitate buna de a te distra si uita de stres.