| Whdjxkckdkdfkc a întrebat:

I-am explicat mamei cat de mult vreau sa divorteze de tata si ca din cauza lui avem o viata minzerabila si i-am spus ca vreau sa divorteze deoarece ea mi-a spus ca nu-l mai iubeste si ca s-a saturat sa sufere din cauza lui. Ea spune ca nu divorteaza ptc nu am avea unde sa ne mutam. Dar cred ca se poate face ceva,nu? adica parintii mei tot ce au au impreuna, casa, masina, tot au facut impreuna. Asta ar fi una din prombleme si a doua ca suntem 4 frati unul e mare are peste 18 a plecat, mai am un frate de 17 ani si el ar ramane cu tata daca ar divorta, eu am 14 si clar asi ramane cu mama ptc asta imi doresc dar problema este sora mea in varsta de 4 ani, nu cred ca tata i-ar da voie mamei sa plece cu sora mea. Deci ce ar trebuie sa facem in legatura cu unde am sta si cu sora mea?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In primul rand, sfat pentru zilele care vor urma, cautati sa nu va mai certati intre voi, aplanati conflictele cu tatal.
Nu stiu unde e problema, dar daca e vorba despre divort, sunt cam slabe sanse ca tatal tau sa obtina custodia unui copil de 4 ani.
In ce priveste locuinta, mama ta nu are pe nimeni la care ati putea sa stati 3 persoane? (sora, verisoara,... sau la bunici)
Cum sta mama ta cu finantele? Lucreaza? In ce zona locuiti (rural / urban)? Isi permite sa intretina pentru o anumita perioada 2 fete, daca v-ati gasi o gazda ieftina la o doamna in varsta? (e doar o idee ce mi-a venit acum)

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aici nu vei gasi un raspuns prea adecvat la aceasta problema. Ar fi bine sa ajungeti la un consens cu totii si sa ramaneti impreuna. Nici mamei dar nici tatalui nu-i va fi usor dupa un divort. Implicit nici copiilor, indiferent la cine vor ramane. Stiu cum este, din proprie experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mearga la un duhovnic pentru sfat. Aici nu gasesti rezolvare deoarece problema este mult prea delicata. Sper sa fie bine pentru toti. Doamne miluieste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are mult prea putina importanta ce vrea un copil intr-o situatie de genul.Nu e atat de simplu pe cat crezi sa divortezi si sa obtii o custodie

| alin131 a răspuns:

Roaga-te la Iisus Hristos sa va ajute. Nu te va lasa Dumnezeu, esti un copil si vrei doar sa ai o familie unita si linistita.

Dumnezeu poate face orice si te poate ajuta.

| xSega a răspuns:

La părinții mamei tale ați putea sta, asta dacă nu mai are frați care locuiesc deja acolo

| Whdjxkckdkdfkc explică:

Stam intr-o zona urbana, la oras, mama are un loc de munca stabil si castiga ceva zic eu. Dar asta e problema are un frate care locuieste la casa parinteasca impreuna cu maicasa, mama mamei, adica bunica mea. Bunica o uraste pe mama si nu vrea sa auda de ea ptc bunica a vrut ca mama sa se casatoreasca cu altcineva, deci, nu nu avem unde pleca. Dar nu ar trebui sa se faca partaj sau ceva?

Răspuns utilizator avertizat
| SkizyFTW a răspuns:

Uite aici.......Trebuie sa o i-a maica-ta finda cu el sta ala de 17 si fiindca e femeie si stie ce sa faca cu un bebe Funda

| Afrodita19 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa-ti unesti familia in loc sa ti-o dezbini.